niedziela, 28 kwietnia 2024r.

Planujesz start-up? Udaj się do prawnika nowych technologii. Rejestracja działalności może sprawiać problemy

Planujesz start-up? Udaj się do prawnika nowych technologii. Rejestracja działalności może sprawiać problemy

Wyjście na rynek z nowym produktem lub innowacyjną usługą wcale nie należy do prostych zadań. W tej sytuacji zwykle trzeba przeprowadzić szereg czynności, takich jak analiza i testowanie rynku, rejestracja działalności, czy zorganizowanie pracy w firmie. Nowoczesną metodą, przeznaczoną dla projektów wysokiego ryzyka są startupy, dzięki którym można stosunkowo prosto wejść na rynek ze swoim wyrobem. Jednak nawet tutaj mogą zaistnieć pewne komplikacje…

Czym jest startup w praktyce?

To określenie istnieje na polskim rynku od niedawna i oznacza przedsiębiorstwo lub tymczasową organizację, której celem jest uzyskanie nowego rynku na swój produkt. Startup dąży do odniesienia światowego sukcesu w krótkim czasie bez przeznaczania na ten cel wysokich nakładów. Przy tworzeniu takiego biznesu, przydatna jest wykwalifikowana obsługa prawna. Branże nowych technologii to dziedzina, w której najczęściej tworzone są współczesne startupy.

To działalność, która może przynieść bardzo wysokie dochody, obarczona jest jednak dużym ryzykiem. Wychodząc z nową inicjatywą, produktem lub usługą trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia niskiego popytu co w konsekwencji nie spowoduje przebicia się na rynek. Obsługa prawna startupów pomoże nie tylko podczas kierowania taką organizacją. Prawnik znający nowe technologie przyda się także na etapie ewentualnej likwidacji działalności oraz minimalizacji strat finansowych.

Skrócony opis rejestracji startupu

Rejestracja takiej działalności może okazać się trudnym zadaniem, które ułatwi prawnik dla startupu. Przed przystąpieniem do realizacji projektu, warto przede wszystkim zastanowić się nad atrakcyjnością danego wyrobu lub usługi oraz wstępnie ocenić szanse powodzenia wdrażania go na rynek. Taka analiza pozwoli uniknąć próby wprowadzenia produktu, który po prostu nie znajdzie odbiorców.

W dalszych krokach przy rejestracji startupu trzeba zwrócić uwagę na inne istotne kwestie, takie jak:

  • ustalenie formy współpracy między wspólnikami i określenie zasad działania firmy,
  • wybór formy prawnej, na podstawie której powstanie działalność,
  • zastrzeżenie praw autorskich dotyczących innowacyjnego wyrobu,
  • przygotowanie koncepcji działania firmy od strony prawnej,
  • znalezienie źródła finansowania (kapitał własny lub zewnętrzny inwestor).

Pomoc prawnika może być konieczna

Osoby planujące założyć swój biznes niekoniecznie musiały wcześniej mieć styczność z systemami prawnymi. Stąd też podczas tworzenia działalności może przydać się dobra kancelaria prawna dla startupu.  Dzięki takiemu wsparciu znacznie łatwiej można będzie przygotować niezbędne dokumenty, regulaminy działalności oraz system zarządzania.

Również w przypadku pozyskiwania inwestorów przydatna okaże się kancelaria prawna. Nowe technologiewymagają odpowiednich nakładów finansowych, a mniej doświadczeni przedsiębiorcy mogą nieprawidłowo określić koszty planowanego biznesu.

Może spodobać Ci się również:

Jakie właściwości ma betonowa dekoracyjna posadzka?

Jakie właściwości ma betonowa dekoracyjna posadzka?

20 września 2019

Posadzki dekoracyjne to dość innowacyjne rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z niestandardowych, nowoczesnych materiałów budowlanych. To rozwiązanie bowiem umożliwia tworzenie niezwykłych obiektów. Liczba odcieni, kształtów, faktur czy barw, jakie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady