niedziela, 06 października 2024r.

Ile żyją koty syjamskie? Sprawdź co warto o nich wiedzieć

photo 1612718908786 de5aeecfab79cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8dmV0JTIwYnVsbHRlcnJpZXJ8ZW58MXwwfHx8MTcwOTMyOTI2Mnwwixlibrb 4.0.3q80w1080

Czworonożni pupile mogą przynieść nam sporo radości. Przygarniając kota lub psa zapewniamy sobie dodatkowego przyjaciela, który może stać się członkiem rodziny przez długi czas. W przypadku kotów syjamskich, u których wykształcił się gen długowieczności ma szczególne znaczenie. O czym warto pamiętać, decydując się na kupno zwierzęcia tej rasy?

Słów kilka o samej rasie

Koty syjamskie pochodzą z Dalekiego Wschodu, a dokładniej Syjamu, czyli okolic dzisiejszej Tajlandii. Przodkami tej rasy najprawdopodobniej były koty bengaldzkie oraz nubijskie. Pierwsze wzmianki na temat osobników syjamskich pojawiły się już 1350 roku w książce pod tytułem „Książka z wierszami o kotach”.

To koty o pięknej, puszystej sierści, które od samego początku były szczególnie traktowane. Przez mieszkańców Syjamu do dzisiejszego dnia są uznawane za skarb narodowy, dlatego ich rozprzestrzenienie na świat nastąpiło dopiero pod koniec XIX wieku. Z tymi kotami wiąże się też wiele legent – najpuplarniejsza z nich głosi, że koty syjamskie stanowiły naczynia dla dusz zmarłych, które po śmierci wnikały do ich ciała.

Ile żyją koty syjamskie?

Specyficzne warunki wychowywania kotów odcisnęły wyraźny ślad na długości życia zwierząt. Te osobniki były traktowane z szacunkiem i przy właściwej pielęgnacji mogą nam towarzyszyć od 15 do 20 lat. Oczywiście nie wszystkie koty syjamskie osiągają tak długi wiek, lecz jeśli kotem zaopiekuje się dobry weterynarz i dostarczymy mu odpowiednią karmę oraz właściwe warunki do życia, nasz pupil będzie z nami przez długi czas.

Koty syjamskie uchodzą za niezwykle inteligentne. Najczęściej same wybierają sobie jednego z domowników, z którym nawiązują szczególną więź. Mogą przebywać zarówno w mieszkaniu, jak i domu z ogrodem. Zwierzęta nienawidzą samotności, dlatego nie są zalecane osobom, które nie będą mogły znaleźć dla nich wystarczającą ilość czasu.

O takie koty trzeba dbać

Koty syjamskie mają skłonność do dziedziczenia niektórych chorób rasowych. Wśród najczęściej występujących wyróżnia się wady wzroku. Kot tej rasy częściej narażony jest na wystąpienie kardiomiopatii przerostowej, amyloidozy, gangliozydozy oraz zwyrodnienia stawów. Dodatkowo to osobniki podatne na występowanie alergii oraz rozszczep podniebienia.

W każdym z tych przypadków najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Doświadczony vet szybko zidentyfikuje źródło problemu i przepisze odpowiednie preparaty łagodzące objawy i niwelujące przyczynę problemów.

Może spodobać Ci się również:

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

1 lipca 2021

Niezależnie od tego, czy prowadzisz własną działalność gospodarczą, czy dopiero myślisz nad tym, żeby ją założyć, musisz wiedzieć, że współpraca z biurem rachunkowym jest niezbędna. Kompleksowa obsługa podatkowo-rachunkowa to podstawa…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady