czwartek, 02 maja 2024r.

Co to jest artroza? Kiedy najczęściej się ją spotyka

Osoby starsze, szczególnie często skarżą się na obniżoną sprawność ruchową. Wynika to pośrednio z ich wcześniejszego stylu życia, a także schorzeń stawów i problemów z kręgosłupem. Do najpopularniejszych problemów w wieku seniora należy artroza, która może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czym jest ta choroba? I dlaczego spotyka najczęściej osoby w podeszłym wieku?

Artroza – choroba zwyrodnieniowa stawów

To schorzenie ma przewlekły charakter, w którym występują okresy zaostrzeń i remisji.  Jednocześnie choroba nie ma charakteru stanu zapalnego, gdyż ten, choć występuje jest traktowany jako następstwo zaburzenia chrząstki stawowej i otaczających tkanek. Zazwyczaj artroza powoduje zwłóknienie, ubytki chrząstki, tworzenie osteolitów, rozmiękczenie oraz inne deformacje tkanki kostnej, co wiąże się z ograniczeniem ruchowym i bólem.

Najczęściej spotykana jest:

Niekiedy schorzenie dotyka również innych części ciała i wiąże się ze zużyciem płynu stawowego, więzadeł i mięśni czy torebki stawowej.

Po co nam chrząstka ?

To integralna część każdego stawu, bez której byłoby nam trudno wykonywać ruchy. Pełni ona funkcję amortyzatora na styku kości, dzięki temu ich końce zużywają się w znacznie mniejszym stopniu. W przypadku, gdy chrząstka się zużyje, połączenia nie są już tak chronione. Kości coraz mocniej naciskają na siebie nawzajem, co wiąże się z bólami w stawach, które są pierwszym symptomem artrozy.

Niestety nieleczony problem rozwija się nadal. Bez chrząstki, dochodzi do kolejnych uszkodzeń torebki stawowej, ścięgien i mięśni czy więzadeł. W pewnym momencie artroza może rozwinąć się do takiego stopnia, że niemal całkowicie ograniczy zdolność poruszania się, a zmiany mogą wtedy mieć charakter nieodwracalny…

Co jest główną przyczyną artrozy?

Choć choroba zwyrodnieniowa stawów może mieć różne przyczyny, najczęściej wiąże się ona z małą ilością ruchu. Siedzący tryb pracy, otyłość, czy ogólna skłonność do leniwego stylu życia może przełożyć się na rozwój choroby. A dodatkowe problemy ze stresem, cukrzycą, niedoczynnością tarczycy tylko spotęgują ten problem.

Na szczęście da się uniknąć rozwoju artrozy – leczenie nie będzie konieczne, w przypadku, gdy dołączymy do naszego życia więcej aktywności, czyli przykładowo:

  • szybkie spacery,
  • bieganie,
  • zajęcia fitness,
  • pływanie.

Utrzymując aktywny styl życia, możemy ograniczyć do minimum rozwój problemów zwyrodnieniowych.

Może spodobać Ci się również:

Naszyjnik nieskończoność - co oznacza?

Naszyjnik nieskończoność – co oznacza?

29 maja 2020

Naszyjnik z symbolem nieskończoności to biżuteria z przesłaniem. Pasuje on do każdej stylizacji na co dzień, a także na większe uroczystości. Ale poza byciem piękną ozdobą wyraża również emocje. Co…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady