poniedziałek, 17 czerwca 2024r.

Ile kalorii ma kawałek pizzy średnicy 30 cm?

photo 1513104890138 7c749659a591ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Dietetycy są mocno przeciwni spożywaniu potraw typu fast-food w czasie diety. Faktem jest, że tego typu żywność stanowi prawdziwą bombę kaloryczną i osoby dbające o linie raczej powinny zachować w ich przypadku umiar. Czy to jednak oznacza, że redukując zbędne kilogramy musimy całkowicie ograniczyć spożycie ulubionej pizzy? Niekoniecznie…

Kaloryczne ciasto dla wielu jest problemem

Głównym dostarczycielem węglowodanów, czyli właśnie kalorii  w pizzy jest oczywiście ciasto. Składa się ono z mąki pszennej, w której znajdziemy wiele cukrów prostych, łatwo przyswajalnych przez nasz organizm. Oczywiście swoje robią również dodatki, szczególnie te zawierające tłuszcz, czyli mięsa, sery oraz produkty przetworzone.

Składniki dekorujące pizzę z krakowskiej Krowodrzy nie wpływają jednak w znaczący sposób na kaloryczność potrawy. Jeśli faktycznie chcemy obniżyć ich ilość, powinniśmy zdecydować się na zakup potrawy przygotowanej na cienkim cieście. Co prawda wciąż będzie to spora dawka kalorii, jednak przy umiejętnym doborze składników dodatkowych ich ilość powinna znacząco spaść.

Ile „waży” kawałek pizzy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w klasycznej pizzerii spotkamy się z wieloma wariantami słynnej potrawy. Przyjmuje się jednak, że klasyczny kawałek średniej pizzy może zawierać od 250 do nawet 400 kcal. Standardowa Margarita w jednym kawałku dostarczy około 270 kcal, z kolei tłusta pizza farmerska będzie mieć ich znacznie więcej.

Jak traktować taki posiłek? Najlepiej odnieść go do kaloryczności innych pokarmów. W jednym kawałku znajduje się przykładowo podobna ilość węglowodanów co w misce płatków kukurydzianych z mlekiem. Pojedynczy kawałek pizzy stanowi też zwykle równowartość trzech kanapek z wędliną i pomidorem. Mając takie dane, łatwiej będzie nam ustalić, jaką porcję zjeść.

Odstawienie pizzy jest konieczne?

Jeśli zależy nam na szybkim zrzuceniu wagi i zdrowym odżywaniu, faktycznie powinniśmy ograniczyć spożycie dań typu fast-food. Nie dość, że zawierają one sporą liczbę kalorii, to jeszcze uchodzą za dania ciężkostrawne. Nie należy ich też jeść w porze wieczornej, ponieważ organizm nie zdąży przetrawić takiego posiłku przed snem.

Sporadycznie zjedzony kawałek pizzy, nawet podczas diety nie powinien jednak wyrządzić większych szkód. Pamiętajmy jednak by jak ze wszystkim, zachować odpowiedni umiar. Gdy zjemy o kilka kawałków za dużo, posiłek będzie zbyt obciążający dla naszego organizmu, który zacznie odkładać nadmiar kalorii w tkance tłuszczowej. A to nie przybliży nas do upragnionej sylwetki.

Może spodobać Ci się również:

photo 1588758167582 5c1021c30e0acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyOXx8dHJ1Y2t8ZW58MXwwfHx8MTY4Njc3NTQ0M3wwixlibrb 4.0.3q80w1080

Przeprowadzka – jak się spakować i ustalić kolejność transportu akcesoriów?

1 października 2023

Przenosiny na nowe mieszkanie zawsze wzbudzają wiele stresu. To wymagające zadanie, do którego musimy się odpowiednio przygotować. Całkowita zmiana otoczenia wiąże się z licznymi obawami o przyszłość i koniecznością odnalezienia…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady