sobota, 27 kwietnia 2024r.

Terapia rodzinne online – co warto o niej wiedzieć?

unnamed file 4

W dzisiejszych czasach rodzina musi stawić czoła wielu różnym wyzwaniom. Problemem staje się nie tylko izolacja i niemożność realizowania kontaktów społecznych w takim wymiarze dotychczas. Źródłem trudności bywa bardzo często bywają bardzo często również różnice pokoleniowe lub charakterologiczne. Co zrobić, gdy napięcie narasta, a wspólne życie zaczyna przypominać pole bitwy? W takiej sytuacji warto zwrócić się po pomoc do psychologa.

Terapia rodzinna – co to takiego?

Najprościej rzecz ujmując, terapia rodzinna jest jedną z form wsparcia systemu rodzinnego. Jej głównym celem jest pomoc w rozwiązaniu ewentualnych konfliktów, pokonaniu kryzysu, zrozumieniu wzajemnych potrzeb lub nawiązaniu porozumienia. Cele terapii są ustalane indywidualnie i zależą od potrzeb oraz oczekiwań konkretnej rodziny. Psycholog nigdy nie narzuca konkretnych rozwiązań, ale zawsze stara się towarzyszyć klientom na drodze do poszukiwania wyjścia z trudnej sytuacji.

Na czym polega terapia rodzinna?

Terapia rodzinna polega przede wszystkim na rozmowie psychologa z członkami danego systemu rodzinnego (rodzicami, dziećmi, dziadkami itp.). Psycholog stara się jak najlepiej poznać daną rodzinę, by zrozumieć, jakie trudności napotykają poszczególne osoby we wzajemnych relacjach. Dzięki temu może dobrać adekwatne metody wsparcia terapeutycznego, a w konsekwencji lepiej pomóc swoim klientom.

Kiedy warto zgłosić się na terapię rodzinną?

Wskazania do terapii rodzinnej, jak zasygnalizowano na wstępie, mogą być bardzo różne. Do najczęściej zgłaszanych problemów należą:

  • problemy emocjonalne jednego z domowników, które wpływają negatywnie na funkcjonowanie całego systemu rodzinnego,
  • uzależnienie jednego z członków rodziny. Może ono dotyczyć zarówno substancji, jak i pewnych zestawów zachowań (hazard, gra w gry komputerowe, oglądanie pornografii itp.),
  • problemy wychowawcze rodziców (dziecko nie przestrzega przyjętych zasad, wagaruje, ściąga złe wyniki w nauce, izoluje się od otoczenia etc.),
  • kryzys w rodzinie, na przykład ciężka choroba, nagła przeprowadzka czy śmierć bliskiej osoby,
  • niemożność nawiązania porozumienia, trudności w komunikacji.

Terapia rodzinna online

Terapia rodzinna online to coraz chętniej wybierana forma kontaktu z psychologiem. Spotkanie przebiega za pośrednictwem komunikatorów internetowych, takich jak Zoom czy Google Meet, ale w swojej istocie nie różni się niczym od wsparcia realizowanego stacjonarnie (w prywatnym gabinecie psychologa lub poradni psychologiczno-pedagogicznej).

 

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1526676537331 7747bf8278fccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxyZWVib2slMjBydW5uZXJzfGVufDF8MHx8fDE2ODUyMTIyNDN8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak rozpocząć bieganie, by się nie zniechęcić po pierwszym razie?

1 maja 2023

Nie każdy ma czas, by grać ze znajomymi w piłkę czy siatkówkę. Są jednak aktywności, które wcale nie wymagają zaangażowania większej grupy osób. Jogging na przykład również może korzystnie wpłynąć…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady