czwartek, 21 września 2023r.

Jak rozpocząć bieganie, by się nie zniechęcić po pierwszym razie?

photo 1526676537331 7747bf8278fccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxyZWVib2slMjBydW5uZXJzfGVufDF8MHx8fDE2ODUyMTIyNDN8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Nie każdy ma czas, by grać ze znajomymi w piłkę czy siatkówkę. Są jednak aktywności, które wcale nie wymagają zaangażowania większej grupy osób. Jogging na przykład również może korzystnie wpłynąć na nasz organizm i poprawić samopoczucie. A do uprawiania tego sportu nie trzeba wiele – wystarczą odpowiednie buty biegowe, dostosowane ubrania i trochę chęci. No właśnie, w jaki sposób rozpocząć przygodę z joggingiem?

Na początku nie będziesz pokonywał dziesiątek kilometrów

W przypadku osób, które do tej pory nie miały zbyt wiele aktywności fizycznej w życiu, bieganie może stać się sporym wyzwaniem. Bardzo często kondycja nie pozwala na pokonanie nawet kilku kilometrów, a rozleniwione mięśnie trudniej będą przyzwyczajać się do wzmożonego wysiłku. Dlatego trening biegowy warto wprowadzać etapami.

Na początku lepiej przeprowadzić kilka serii próbnych, podczas których będziemy stosować marszobieg. Do tego nie trzeba będzie inwestować w profesjonalne buty do biegania, a już na tym etapie możemy sprawdzić, czy ta dyscyplina przypadnie nam do gustu. W miarę rozwoju kondycji możemy pokonywać wolnym truchtem coraz dłuższe dystanse, aż w końcu sami poczujemy kiedy zwiększy się tempo joggingu.

Odpowiednie akcesoria to podstawa bezpieczeństwa

W tym kontekście na szczególną uwagę zasługują buty biegowe. To one chronią kończyny przed urazami i zapewniają odpowiednią stabilizację stopy. Warto dostosować buty do biegania w zależności od charakteru pokonywanych tras, ponieważ w zależności od ich twardości trzeba będzie zakładać produkty z odpowiednim spodem.

Odzież również ma kluczowe znaczenie. Dla początkujących bieganie może stanowić spory wysiłek, dlatego jeśli ubierzemy się zbyt ciepło, możemy odczuć poważny dyskomfort. Najlepiej zainwestować w ubrania termiczne, które ułatwią odprowadzanie potu i zwiększą termoregulację naszego organizmu.

Jak często trenować na początku?

Jeśli rzadko uprawialiśmy sporty, nie warto organizować rozbudowanego planu treningowego. Na początek jogging raz w tygodniu w zupełności wystarczy, a z czasem, gdy zauważymy większa wytrzymałość organizmu, będziemy mogli dodać kolejne treningi.

Sportowcy doskonale wiedzą, że oprócz odpowiednio wykonywanych ćwiczeń, ważna jest również dopasowana dieta. Rozpoczynając przygodę z bieganiem, powinniśmy pamiętać, że będzie to spory wysiłek dla naszego organizmu. Musimy więc na bieżąco dostarczać mu niezbędnych składników odżywczych, a w szczególności węglowodanów oraz białek, które przyspieszą regenerację naderwanych włókien mięśniowych.

 

Może spodobać Ci się również:

Pizza Giuseppe – jak piec taki posiłek?

1 stycznia 2022

Szukasz szybkiego pomysłu na obiad? Nie zawsze mamy ochotę spędzać kilka godzin przygotowując smakowite posiłki, a dania serwowane przez lokale gastronomiczne mogą być drogie. Zawsze możesz postawić na pizzę od…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady