piątek, 24 marca 2023r.

Kiedy najlepiej biegać? Sprawdź w jakim czasie udać się na trening!

photo 1526676037777 05a232554f77cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2fHxTaG9lJTIwcnVubmVyc3xlbnwxfDB8fHwxNjY1MzI1Mzc2ixlibrb 1.2.1q80w1080

Jogging może uprawiać każdy. Wystarczy odrobina kondycji, właściwie dobrane buty biegowe oraz chęci. I co ważniejsze nie trzeba wybierać jednej konkretnej godziny na trening, co czyni ten sport bardziej elastycznym. Warto jednak trzymać się kilku zasad, które ułatwią nam pokonanie zaplanowanej trasy. Kiedy zatem warto udać się na trening?

Każda pora na trening dobra?

Teoretycznie tak, choć zawodowi biegacze z pewnością wskażą godziny, w których trenuje się przyjemniej. Najczęściej biegamy wtedy, kiedy możemy, to znaczy zaraz po przebudzeniu lub w godzinach popołudniowych. Niektórzy wolą biegać w godzinach wieczornych lub nocnych, ponieważ wtedy z reguły jest znacznie chłodniej.

Który moment dnia jest najlepszy? Wszystko zależy od naszych preferencji i właściwie na trening można udać się w dowolnym momencie. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek. Trening w południe podczas upalnego dnia niesie ryzyko udaru, a jogging zimowego wieczoru może wywołać wychłodzenie ciała. Trzeba również pamiętać o właściwym doborze profesjonalnych butów do biegania, które powinny być dostosowane do warunków na zewnątrz.

Rozgrzewka przed bieganiem najważniejsza

Niezależnie od pory treningu, trzeba się do niego przygotować. Nie wystarczy włożyć wygodne buty do biegania, trzeba przede wszystkim rozgrzać ciało. Rozgrzewkę najlepiej przeprowadzić od góry, stopniowo rozgrzewając głowę, ręce, ramiona tułów i przechodzić do kończyn.

Najważniejsze są stawy i mięśnie nóg, dlatego im powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi. Warto porządnie rozgrzać kostki, które są szczególnie narażone na zwichnięcia. Przed rozpoczęciem treningu można przejść kawałek drogi szybkim marszem, w ten sposób pobudzimy krążenie i złagodzimy przejście do bardziej intensywnej fazy treningu.

Zjadłem posiłek – mogę biegać?

Trening zaraz po jedzeniu nie jest wskazany, ponieważ może utrudnić procesy trawienne. Jeśli więc zjedliśmy obiad lub kolację, najlepiej odczekać około 1-2 godzin. Bieganie z pełnym żołądkiem może wywołać dyskomfort, dlatego lepiej odczekać pewien czas przed rozpoczęciem treningu.

Warto też zwracać uwagę co jemy przed biegiem. Najlepiej postawić na posiłek bogaty w węglowodany, ponieważ nasz organizm będzie potrzebował energii. Zrezygnujmy raczej z tłustych produktów, które mogą nadmiernie obciążyć żołądek. A po treningu najlepiej zjeść lekki posiłek lub wypić shake proteinowy, który pomoże uzupełnić niedobory białka.

Może spodobać Ci się również:

Jaki materac dla dziecka? Czym kierować się przy wyborze materaca do spania dla dziecka?

Jaki materac dla dziecka? Czym kierować się przy wyborze materaca do spania dla dziecka?

28 czerwca 2020

Kiedy w naszym życiu ma pojawić się dziecko, stajemy przed trudnym i niezwykle ważnym wyborem dotyczącym zakupu odpowiedniego materaca. Ma on znaczenie nie tylko dla komfortu snu, ale wpływa też…

Czytaj więcej