poniedziałek, 26 lutego 2024r.

Jaki tynk gipsowy wybrać? Najpopularniejsze typy tynków

photo 1444419988131 046ed4e5ffd6ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Do tynkowania ścian wewnętrznych bardzo często stosuje się zaprawy gipsowe. To uniwersalna mieszanka, którą można zastosować również w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności. Dzięki odpowiedniej konsystencji bez problemów da się przygotować idealnie gładką ścianę, bez zniekształceń. Istnieje jednak kilka rodzajów tynku gipsowego. Który wybrać do remontu mieszkania?

Tynk gipsowy ma wiele zalet

To mieszanka, która odznacza się doskonałą wytrzymałością. Tynki gipsowe można nakładać na dowolny typ podłoża. Zachowując właściwe proporcje grubości, łatwo stworzyć wytrzymałą powłokę, która zabezpieczy ścianę przed działaniem wilgoci. Ten typ zaprawy jest także wygodny w aplikacji – można ją nakładać ręcznie lub wykorzystać agregat do tynków gipsowych.

Głównym składnikiem zaprawy jest gips, którego ziarna przed wymieszaniem poddaje się kształtowaniu. Celem tego procesu jest nadanie mieszance odpowiedniej konsystencji, po to, by zaprawa jeszcze lepiej przylegała do powierzchni ściany. Dzięki temu nakładanie warstwy jest znacznie prostsze, nie ma też problemów z wygładzeniem przygotowanej powłoki.

Podstawowe typy zapraw gipsowych

Podziałów tynków gipsowych jest wiele, dziś jednak skupimy się na tym opartym na europejskiej normie. Wyróżnia ona 2 główne kryteria podziału. Pierwszym z nich jest zawartość poszczególnych składników tynku gipsowego. Drugim jest przeznaczenie zaprawy i tu możemy wyróżnić tynki standardowe oraz specjalne.

Do podstawowych wariantów tynku gipsowego należą:

  • tynk gipsowy zwykły o zawartości minimum 50% gipsu i 5% wapna (B1),
  • tynk na bazie gipsu, składający się z mniej niż 50% gipsu oraz maksymalnie 5% wapna (B2),
  • tynk gipsowo-wapienny oznaczany jako B3,
  • lekki tynk gipsowy, zawierający ponad 50% gipsu (B4),
  • tynk lekki przygotowany na bazie gipsu (B5),
  • tynk lekki gipsowo-wapienny (B6),
  • tynk o zwiększonej twardości (B7).

Są również tynki specjalne

Oprócz standardowych typów zaprawy można spotkać również tynki specjalne. Należy do nich tynk gipsowy ze specjalnymi włókami oznaczany jako C1. To zaprawa, która doskonale chroni przed wilgocią i częściowo tłumi hałasy. Dostępne są również tynki akustyczne, które można również nakładać, stosując agregat do gipsowania.

Istnieją również mieszanki ognioodporne, które można zastosować w pomieszczeniach narażonych na przegrzewanie się. Odrębną grupę tynków specjalnych stanowią zaprawy cienkowarstwowe, oznaczane mianem C6. To produkty, które zabezpieczają ścianę i nadadzą jej unikalnego wyglądu. Tynki cienkowarstwowe są równie wytrzymałe co tradycyjne zaprawy, a koszt ich nakładania może być znacznie niższy.

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1590579491624 f98f36d4c763cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3MXx8dW5pdmVyc2l0eXxlbnwxfDB8fHwxNjc0Njg4OTk3ixlibrb 4.0.3q80w1080

Dietetyka – jakie studia? Sprawdź, w jakim trybie możesz studiować?

1 stycznia 2024

Interesujesz się żywieniem człowieka i chciałbyś zgłębić z tym zakresie swoją wiedzę. Co więcej, planujesz w przyszłości wykonywać zawód związany z dietetyką, jednak nie wiesz, jaką drogę wybrać i jakie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady