piątek, 01 grudnia 2023r.

Jak wygląda zwolnienie lekarskie w Niemczech? Czy pracownik może zostać zwolniony przez pracodawcę?

Zwolnienie lekarskie to czas, kiedy pracownik z powodu choroby nie może przychodzić do pracy. Wystawienie zwolnienia przez lekarza jest informacją dla pracodawcy, że osoba zatrudniona nie jest zdolna do wykonywania swoich obowiązków. Choroba w żadnym stopniu nie zależy od pracownika, dlatego ten nie powinien ponosić z tego powodu konsekwencji. Warto więc wiedzieć, jak wygląda zwolnienie lekarskie w Niemczech i kiedy nie jest ono wymagane?

Zwolnienie chorobowe – co pracownik powinien o nim wiedzieć?

Sytuacja, kiedy z powodu choroby nie będziemy zdolni do pracy to często poważny problem dla pracodawcy. Jednak pomimo tego pracownik ma prawo do zwolnienia lekarskiego, aby w tym czasie mógł wyzdrowieć. Właściciel firmy musi zaakceptować fakt, że przez jakiś czas dana osoba nie będzie przychodziła do pracy.

Na szczęście w większości przypadków pracodawcy w razie choroby pracownika nie robią żadnych problemów. Każdy pracownik bez względu na staż pracy, powinien znać podstawowe przepisy dotyczące zwolnień lekarskich.

Poza tym pracownik musi poinformować pracodawcę o chorobie od razu, gdy się o niej dowie. Nieco inaczej wygląda to, jeżeli chodzi o dostarczenie zwolnienia lekarskiego. Tutaj czas wynosi, aż 4 dni, jednak jeśli mamy już wystawione zwolnienie, to nie warto zwlekać z jego doręczeniem.

Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę podczas zwolnienia chorobowego?

Zdarza się, że choroba pracownika może być powodem problemów w pracy. Co więcej, możliwe jest również wypowiedzenie umowy na zwolnieniu lekarskim w Niemczech. Taka sytuacja oczywiście jest niekomfortowa dla pracownika, jednak tutaj może liczyć on na zasiłek.

W tym przypadku pracownik nie jest chroniony przed zwolnieniem z pracy, a więc pracodawca może bez większych problemów rozwiązać stosunek pracy. Należy wiedzieć, że nie każdy pracodawca zwalnia swoich pracowników z powodu choroby. Zdarza się to dosyć rzadko, a więc nie ma tu większych powodów do obaw.

Czas trwania zwolnienia

Czas trwania zwolnienia lekarskiego jest ustalany indywidualnie przez lekarza, gdyż zależy to od choroby pracownika. Zwykłe przeziębienie trwa zazwyczaj kilka dni, przez co czas zwolnienia nie będzie długi. Jednak przypadku poważniejszych schorzeń okres ten może znacznie się wydłużyć.

Oczywiście czas trwania chorobowego ma znaczenie, jeżeli chodzi o wypłatę wynagrodzenia. Przez 6 tygodni trwania choroby wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę. Natomiast po upływie tego czasu wypłatą zajmuje się kasa chorych.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Wygląd drzwi zewnętrznych, czy ma znaczenie?

1 czerwca 2021

Drzwi wejściowe, niezależnie, czy do domu, czy do mieszkania, muszą posiadać szereg cech, które zapewnią ich funkcjonalność. Zdecydowanie powinniśmy wziąć pod uwagę takie parametry, jak izolacja cieplna i akustyczna, wysoka…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady