sobota, 27 lipca 2024r.

Co to jest paradontoza? Jak ją leczyć?

Co to jest paradontoza? Jak ją leczyć?

Czy zdarzyło Ci się podczas szczotkowania zębów zauważyć krew na szczoteczce? A może masz wciąż zaczerwienione dziąsła i zauważasz, że się cofają? To wszystko objawy podstępnej choroby jamy ustnej: paradontozy, inaczej nazywanej zapaleniem przyzębia.

Jest to groźne schorzenie, którego rozwój łatwo przeoczyć, jeśli nie wiemy, na co zwracać uwagę, gdyż w wielu przypadkach choruje się na nie bezobjawowo. A tymczasem powodować może nawet wypadanie zębów! Jak się zatem chronić?

Przyczyny

Głównym powodem paradontozy jest nieprawidłowa higiena. W wyniku każdego spożycia pokarmu, na naszych zębach osadza się płytka nazębna. Kiedy nie jest na bieżąco usuwana w wyniku szczotkowania, pod wpływem śliny zamienia się w kamień nazębny – siedlisko bakterii, które szczególnie mocno działają na styku zębów i dziąseł.

Najbardziej narażone na rozwój zapalenia przyzębia są osoby powyżej 35 roku życia, palące papierosy i nadużywające alkoholu. Dodatkowy czynnik sprzyjający to choroby współtowarzyszące (cukrzyca, niewydolność krążenia, duże spadki odporności) i wahania hormonalne (szczególnie w okresie menopauzy, ciąży czy dojrzewania).

Jedynymi skutecznymi sposobami zapobiegania paradontozie jest zatem skrupulatna higiena. Nie warto pomijać żadnego jej aspektu. Szczotkowanie dwa razy dziennie poprawną techniką, używanie płynu do płukania ust oraz nici dentystycznej – to absolutne podstawy dla zdrowych dziąseł.

Najczęstszymi objawami paradontozy są:

  • zaczerwienienie dziąseł, obrzęk i ból, szczególnie w trakcie mycia;
  • niekiedy nieprzyjemny zapach z ust;
  • cofanie się szyjek zębowych (odsłonięcie korzeni zębów);
  • nadwrażliwość;
  • krwawienie, szczególnie podczas szczotkowania.

Paradontoza – leczenie

Dobra wiadomość jest taka, że wczesne stadia zapalenia przyzębia nie wymagają leczenia. Interwencją, którą podejmie stomatolog, będzie usunięcie kamienia w ramach higienizacji oraz zabezpieczenie zębów przed jego szybkim nawrotem. Potem wszystko zależy od pacjenta: czy będzie stosował się do zasad poprawnej higieny.

Niestety, w bardziej zaawansowanych stadiach nie jest tak kolorowo. Stomatolog musi wyczyścić kieszonki zębowe z bakterii i osadu przy znieczuleniu ogólnym. Zabieg ten trwa ok. 1 godziny.

Jeśli to nie wystarczy, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Najczęściej polega na odwróceniu recesji dziąsła lub operacji płatowej (tzn. uzyskaniu dostępu do kośćca). Inną możliwością są korekty chirurgiczne, które mają za zadanie zregenerować utracone tkanki.

Może spodobać Ci się również:

photo 1607013407627 6ee814329547cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4fHx1bml2ZXJzaXR5fGVufDF8MHx8fDE2NzQ2ODg5OTYixlibrb 4.0.3q80w1080

Co to wyższa uczelnia? Dlaczego szkoła wyższa daje większe możliwości rozwoju kariery zawodowej?

1 czerwca 2023

Szkoły wyższe dają możliwość zdobycia wykształcenia, które pozwala na wykonywanie zawodów wymagających posiadania specjalistycznej wiedzy w danej dziedzinie. Uczelnia wyższa jest miejscem, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem wielu osób, chcących…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady