piątek, 01 grudnia 2023r.

Jak radzić sobie z mostkami termicznymi przy użyciu pianki PUR?

photo 1674485135526 b5a686b33dfecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHxpbnN1bGF0aW9uJTIwZm9hbXxlbnwxfDB8fHwxNjc3NjY0NjY4ixlibrb 4.0.3q80w1080

Jednym z największych problemów, które pojawiają się w źle zaizolowanym domu są mostki termiczne, dlatego warto wiedzieć, jak im zaradzić. Kluczowa w walce z mostkami termicznymi w budynku jest odpowiednia izolacja. Istotne przy tym jest, aby wśród dostępnych materiałów izolacyjnych, należy wybrać taki, który będzie zapobiegał powstawaniu mostków termicznych.

Likwidacja nieszczelności w budynkach gwarantuje poprawę parametrów cieplnych, co przekłada się na sporo oszczędności, jak również na zdrowie mieszkańców. Inwestycja w ocieplenie budynku poprzez izolacje natryskowe pianą PUR pozwala zachować optymalne warunki wewnątrz domu i zlikwidować mostki termiczne. Czym są mostki termiczne i jak im zapobiegać — podpowiadamy poniżej.

Co to jest mostek termiczny i jak go zlokalizować?

Mostek termiczny to obszar w przegrodzie zewnętrznej budynku, który ma gorszą izolację w porównaniu z powierzchnią sąsiednią. Ciepło ucieka z wnętrza na zewnątrz, powodując spadek temperatury i wzrost kosztów ogrzewania. W miejscach, gdzie występują mostki termiczne, temperatura jest znacznie obniżona, co przyczynia się do powstawania grzybów i pleśni szkodliwych dla zdrowia.

Skutecznym sposobem zlokalizowania mostków termicznych jest zbadanie ich kamerą termowizyjną i wykonanie odpowiednich zdjęć. Termogramy identyfikują miejsca, w których temperatury są różne, a najzimniejsze obszary są oznaczone kolorem niebieski, ciepłe są czerwone, a najgorętsze obszary są białe. Mostek termiczny jest oznaczony na biało jako miejsce, w którym temperatura zewnętrzna jest podwyższona.

Dlaczego mostki termiczne są niepożądane?

Mostki termiczne wiążą się z szeregiem niepożądanych skutków i konsekwencji dla mieszkańców. Największym problemem jest utrata ciepła, szczególnie zimą, kiedy to komfort życia maleje, natomiast wzrastają koszty ogrzewania. Kolejnym problemem, wynikającym z mostków termicznych, jest wilgoć ścian, które w połączeniu z niskimi temperaturami tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni niebezpiecznych zwłaszcza dla alergików i dzieci.

Jak pozbyć się mostków termicznych?

Jeśli zdecydujemy się na izolację domu, musimy wybrać odpowiedni materiał termoizolacyjny. Piana PUR jest najbardziej efektywna, ponieważ jej elastyczność pozwala wypełnić nawet najmniejsze luki i niedostępne miejsca.

Balkony i okna są szczególnie narażone na straty ciepła. Równie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie ścian, fundamentów i dachu. Pianka poliuretanowa doskonale ochroni każdy element i każde pomieszczenie. Jest to najlepsza metoda izolacji termicznej dostępna na rynku budowlanym.

 

Może spodobać Ci się również:

Ochraniacze na materac. Hit czy kit?

Ochraniacze na materac. Hit czy kit?

28 października 2020

Dobrej jakości materac jest sporym wydatkiem dla wielu osób, dlatego też starają się one minimalizować wydatki i nie dokupują dodatkowego ochraniacza na materac. Jest to spory błąd, ponieważ pokrowiec jest…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady