piątek, 24 marca 2023r.

Jak radzić sobie z mostkami termicznymi przy użyciu pianki PUR?

photo 1674485135526 b5a686b33dfecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHxpbnN1bGF0aW9uJTIwZm9hbXxlbnwxfDB8fHwxNjc3NjY0NjY4ixlibrb 4.0.3q80w1080

Jednym z największych problemów, które pojawiają się w źle zaizolowanym domu są mostki termiczne, dlatego warto wiedzieć, jak im zaradzić. Kluczowa w walce z mostkami termicznymi w budynku jest odpowiednia izolacja. Istotne przy tym jest, aby wśród dostępnych materiałów izolacyjnych, należy wybrać taki, który będzie zapobiegał powstawaniu mostków termicznych.

Likwidacja nieszczelności w budynkach gwarantuje poprawę parametrów cieplnych, co przekłada się na sporo oszczędności, jak również na zdrowie mieszkańców. Inwestycja w ocieplenie budynku poprzez izolacje natryskowe pianą PUR pozwala zachować optymalne warunki wewnątrz domu i zlikwidować mostki termiczne. Czym są mostki termiczne i jak im zapobiegać — podpowiadamy poniżej.

Co to jest mostek termiczny i jak go zlokalizować?

Mostek termiczny to obszar w przegrodzie zewnętrznej budynku, który ma gorszą izolację w porównaniu z powierzchnią sąsiednią. Ciepło ucieka z wnętrza na zewnątrz, powodując spadek temperatury i wzrost kosztów ogrzewania. W miejscach, gdzie występują mostki termiczne, temperatura jest znacznie obniżona, co przyczynia się do powstawania grzybów i pleśni szkodliwych dla zdrowia.

Skutecznym sposobem zlokalizowania mostków termicznych jest zbadanie ich kamerą termowizyjną i wykonanie odpowiednich zdjęć. Termogramy identyfikują miejsca, w których temperatury są różne, a najzimniejsze obszary są oznaczone kolorem niebieski, ciepłe są czerwone, a najgorętsze obszary są białe. Mostek termiczny jest oznaczony na biało jako miejsce, w którym temperatura zewnętrzna jest podwyższona.

Dlaczego mostki termiczne są niepożądane?

Mostki termiczne wiążą się z szeregiem niepożądanych skutków i konsekwencji dla mieszkańców. Największym problemem jest utrata ciepła, szczególnie zimą, kiedy to komfort życia maleje, natomiast wzrastają koszty ogrzewania. Kolejnym problemem, wynikającym z mostków termicznych, jest wilgoć ścian, które w połączeniu z niskimi temperaturami tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni niebezpiecznych zwłaszcza dla alergików i dzieci.

Jak pozbyć się mostków termicznych?

Jeśli zdecydujemy się na izolację domu, musimy wybrać odpowiedni materiał termoizolacyjny. Piana PUR jest najbardziej efektywna, ponieważ jej elastyczność pozwala wypełnić nawet najmniejsze luki i niedostępne miejsca.

Balkony i okna są szczególnie narażone na straty ciepła. Równie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie ścian, fundamentów i dachu. Pianka poliuretanowa doskonale ochroni każdy element i każde pomieszczenie. Jest to najlepsza metoda izolacji termicznej dostępna na rynku budowlanym.

 

Może spodobać Ci się również:

Kiedy powinieneś skorzystać z usług dietetyka?

Kiedy powinieneś skorzystać z usług dietetyka?

27 lipca 2020

Wiele osób cierpi na problem związany z trudnościami z utrzymaniem właściwej wagi. Niedowaga bądź nadwaga nie jest jedynie problemem natury estetycznej. Może to także powodować wiele chorób, w tym serca…

Czytaj więcej