środa, 30 listopada 2022r.

Do czego służy centrum obróbcze CNC? Zastosowanie urządzenia podczas produkcji

Do czego służy centrum obróbcze CNC? Zastosowanie urządzenia podczas produkcji

Centra obróbcze sterowane numerycznie to wyspecjalizowane jednostki, których zadaniem jest usprawnienie obróbki detali na masową skalę. Nowoczesne urządzenia pozwalają na znaczne przyspieszenie prac, przy wysoko zachowanej precyzji wyrobu poszczególnych elementów. Maszyny umożliwiają wykonanie precyzyjnych wielkoseryjnych frezów, form i tłoczników. Obróbce można poddać nawet najtwardsze metale, takie jak stal czy tworzywa sztuczne.

Cechy pionowych centrów obróbczych

Centra obróbcze CNC pracują na podstawie system prowadnic ślizgowych lub tocznych. Te pierwsze minimalizują drgania i zapewniają stabilność podczas pracy, ułatwiają także przenoszenie znacznych obciążeń. Prowadnice liniowe wykorzystywane są głównie wtedy, gdy potrzebna jest większa dynamika pracy.

Maszyny zwykle wzbogacone są o wydajny napęd  postaci serwomotoru, dzięki któremu możliwa będzie sprawna obróbka znacznej wielkości metali. Do przełożenia siły z silnika na urządzenia obróbcze stosowane są przekładnie zębate pasowe lub bezpośrednie.

Centrum obróbcze CNC wzbogacone jest o magazyn narzędzi, który może pomieścić od 16 do 40 wymiennych elementów. Dzięki takiemu rozwiązaniu można przeprowadzić wszelkie prace obróbkowe, bez konieczności wstrzymywania pracy urządzenia i wymiany ostrzy.

Sterowanie CNC kluczowe w kontekście wydajności

Pionowe centra obróbcze zostały wzbogacone o system numerycznego sterowania. Dzięki niemu możliwe jest projektowanie i przygotowanie mniejszych elementów ze wszystkimi detalami. Systemy CNC składają się z oprogramowania sterującego oraz interfejsu projektowego, w którym może powstać model obrabianego elementu.

System umożliwia obróbkę na podstawie przestrzennego układu współrzędnych, w którym położenie wszystkich punktów i narożników elementu jest precyzyjnie określone. Ułatwia to przygotowanie detalu oraz jego obróbkę z zachowaniem odpowiednich proporcji.

Centra obróbcze dające wiele możliwości

Centrum frezarskie znajduje wiele zastosowań. Proponowany sprzęt umożliwia pracę w konfiguracji 3-, 4- i 5-osiowej, która może zapewnić kompleksowe przygotowanie detalu przeprowadzone automatycznie. Dodatkowym atutem urządzenia jest system sterowania CNC, dzięki któremu projektowanie pracy nie będzie sprawiać kłopotów.

Tego typu maszyny przeprowadzą frezowanie, skrawanie oraz grawerowanie elementów o złożonym kształcie. Wykorzystując pionowe centrum obróbcze CNC można przygotować części do maszyn, tuleje i elementy hydrauliczne, a także formy wtryskowe i wiele innych.

Może spodobać Ci się również:

Atestacja tektury - w jaki sposób można ją uzyskać?

Atestacja tektury – w jaki sposób można ją uzyskać?

31 października 2019

Producent opakowań kartonowych, aby wprowadzić je na rynek bezpiecznie i jak najbardziej zgodnie z prawem, musi poddać produkt odpowiednim badaniom, których wynik wskaże, czy rzeczywiście jest możliwe ich używanie. Bez…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady