poniedziałek, 17 czerwca 2024r.

Czy słyszałeś o EcoDrivingu?

unnamed file 1

 

EcoDriving jest coraz popularniejszy. W wielu krajach to już standard i prawdą jest, że powinien być wpisany w kurs na prawo jazdy. Są z resztą specjalne kursy dla kierowców dedykowane nauce właśnie takiej jazdy. Uczą się jej zwłaszcza zawodowi kierowcy. Transport to gałąź gospodarki, która jest bardzo istotna dla rozwoju, ale niestety generuje także duże koszty i negatywne dla środowiska skutki. Dlatego ważne jest, by potrafić te koszty i straty minimalizować.

EcoDriving to sposób prowadzenia auta, którego może nauczyć się każdy. Przynosi ogromne korzyści na wielu polach.

Jakie korzyści przyniesie Ci EcoDriving?

Po pierwsze to oszczędność paliwa. W kontekście coraz wyższych cen to niepodważalny argument, żeby się tej umiejętności nauczyć. Taki sposób prowadzenia i eksploatacji samochodu ma też pozytywny wpływ na resztę podzespołów samochodu. Ogranicza ich zużycie. Pozwala także dbać o środowisko. Każdy najmniejszy ułamek mniejszego zużycia CO2 przyczynia się do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy wszyscy. Zmniejszenie ilości zużytego paliwa to ograniczenie wydobycia paliw kopalnych. W przeliczeniu na jedną osobę to niby niewiele, ale w przeliczeniu na wszystkich użytkowników pojazdów na świecie to już ogromna ilość zużytego paliwa i zbędnego dwutlenku węgla. Warto o tym pomyśleć.

Taka jazda to także komfort dla podróżujących z tobą współpasażerów. Nikt nie musi trzymać się kurczowo uchwytu w drzwiach ani łapać się nagle deski rozdzielczej. Można nawet spokojnie wypić kawę, kiedy auto jedzie płynnie bez nagłych zmian (kto próbował napić się czegoś gazowanego z butelki podczas hamowania, wie, o co chodzi).

Jak jeździć ekologicznie i ekonomicznie?

Zwalniaj wcześniej, hamując silnikiem, reaguj na otoczenie, przewiduj działania innych kierowców, zmianę świateł. Nie patrz w telefon, patrz na drogę.

Jedź płynnie bez gwałtownego przyspieszania i hamowania. Utrzymuj stałe tempo. To nie ma być ślamazarna jazda, tylko sprawne poruszanie się po drodze.

Zamknij okno, klimatyzacja zużywa paliwo. Po co więc wypuszczać w kosmos schłodzone powietrze? Poza tym na wysokości otwartego okna poziom zanieczyszczeń z rur wydechowych jest na tyle wysoki, że nie warto wpuszczać go do auta i naszych płuc.

Pamiętaj o serwisie. Sprawne auto działa wydajniej. Wymieniaj filtry, pamiętaj o oleju silnikowym, dobrze smarowany silnik, który dzięki filtrom otrzymuje więcej powietrza, zużywa mniej paliwa. Dbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach i nie zabieraj ze sobą zbędnego bagażu, bo cięższe auto potrzebuje więcej mocy do jazdy.

EcoDriving to naprawdę zupełnie niewiele zasad, całkiem logicznych, łatwych do zapamiętania i do wdrożenia w codzienną jazdę. Dodaje bezpieczeństwa na drodze, wpływa na komfort podróży i oszczędza wydatki.  

 

 

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1493836512294 502baa1986e2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3fHxwc3ljaG9sb2dpc3QlMjB0aGVyYXB5fGVufDF8MHx8fDE2ODUzNTQ5NDh8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Walka z uzależnieniem bliskiej osoby, czyli kiedy warto poddawać się terapii dla współuzależnionych?

1 listopada 2023

Uzależnienia mogą mieć ogromny wpływ nie tylko na osoby bezpośrednio związane z nałogiem, ale również na tych, którzy starają się pomagać. Współuzależnienie to złożony stan emocjonalny, w którym bliska osoba…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady