piątek, 24 marca 2023r.

Co to jest leczenie endodontyczne i kiedy są do niego wskazania?

photo 1468493858157 0da44aaf1d13cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHxkZW50aXN0JTIwc3RvbWFsb2dpc3R8ZW58MXwwfHx8MTY2NDI4MTU0NAixlibrb 1.2.1q80w1080

Leczenie endodontyczne, inaczej zwane kanałowym, jest jednym z najczęściej wykonywanych obecnie zabiegów stomatologicznych. Jest również stosowane do usuwania kanałów i miazgi z wnętrza zębów. Zabieg ten wykonywany jest w celu wyleczenia próchnicy zębów lub ich zakażenia.

Podczas leczenia kanałowego dentysta wwierca się do chorego zęba, a następnie leczy, zaczynając od korzenia. Zabieg może być bezbolesny lub lekko bolesny, w zależności od przypadku i zaawansowania stanu chorobowego, a także od wyboru odpowiedniego stomatologa. Kraków Bronowice posiada na swojej mapie wykwalifikowane w tej dziedzinie specjalistyczne gabinety.

Leczenie endodontyczne pomaga zębom wyglądać dobrze i czuć się zdrowiej

Leczenie kanałowe jest powszechnym sposobem leczenia próchnicy zębów. Dentysta wykonuje tę procedurę, gdy zainfekowany ząb wymaga pilnej opieki. Zazwyczaj najpierw leczy najbardziej zepsute zęby.

Podczas wizyty w gabinecie, lekarz określa, ogólny plan leczenia, w taki sposób, skoncentrować się na najpilniejszych zabiegach, czyli usuwaniu stanów zapalnych, jeśli takowe są. Następnie diagnozuje zęby, które powinny zostać poddane leczeniu kanałowemu. Przyjmuje się powszechnie, że przed zabiegiem endodontycznym pacjent otrzymuje odpowiednie znieczulenie miejscowe.

Jak wygląda zabieg endodontyczny i czy jest on bolesny?

Zabieg endodontyczny polega na wykonaniu przez stomatologa kilku czynności. Najpierw usunie on wszelkie cząsteczki jedzenia utknięte między zębami, a następnie użyje wiertła dentystycznego, aby zrobić otwór w zębie, aż do korzenia. Potem zajmie się usuwaniem kanału i miazgi, w końcowym etapie wypełni wnętrze zęba odpowiednim środkiem leczniczym, a na koniec zaplombuje otwór.

Dokładnie oczyszczony ząb od środka, usunięta miazga oraz kanał i wyleczony stan zapalny przy korzeniu może zagwarantować, że ząb będzie mniej narażony na ataki choroby. Niemniej, aby zapewnić sobie na stałe piękny uśmiech i zdrowe, własne uzębienie, należy koniecznie regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Leczenie kanałowe w dzisiejszych czasach to zabieg dość niekomfortowy, ale na pewno nie jest zbyt bolesny.

Do czego prowadzi brak leczenia kanałowego i odpowiedniej opieki dentystycznej?

Nie leczone zęby, nawet jeśli uda się domowymi sposobami usunąć stan zapalny, mają to do siebie, że kruszeją i obumierają. To prowadzi do powstawania ubytków w zębach, a nawet ich utraty. Niestety efektem częstym jest wykruszenie korony zębowej, która samoistnie odłamuje się od korzenia. W takich przypadkach konieczne jest dodatkowe, często chirurgiczne usuwanie korzenia zębowego.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Implanty zębowe – jak wygląda zabieg uzupełniania braków w uzębieniu?

1 sierpnia 2021

Implanty zębowe to niekiedy jedyne rozsądne rozwiązanie, które może pomóc w odzyskaniu pięknego, zdrowego uśmiechu. Obecnie implantologia rozwija się bardzo szybko, dzięki tej dziedzinie stomatologii można w dość szybki sposób…

Czytaj więcej