piątek, 24 marca 2023r.

Co na trądzik?

unnamed file 16

Trądzik to uciążliwe schorzenie skórne w przeważającej mierze dotyczące dorastającej młodzieży. Można go leczyć kremami, maściami, żelami oraz tabletkami. Wydawać by się mogło, ze w aptece bez recepty można dostać odpowiednie lekarstwo na wypadanie włosów, trądzik lub inne lekkie problemy.

Jednakże każde schorzenie może przybrać taką skalę, której już bez odpowiedniej opieki lekarskiej nie da się zniwelować. Zdarzają się ciężkie przepadki, a tu z pomocą może przyjść tylko lek na receptę. W każdym przypadku leczenie trądziku musi być dobrze dopasowane do jego rodzaju, a także do skali nasilenia. 

Leczenie miejscowe trądziku

Trądzik to przewlekła choroba skóry, która objawia się występowaniem różnego rodzaju wykwitów skórnych w postaci krost, zaskórników, torbieli i ropni. W łagodniejszych przypadkach może być użyty żel Acnatac, który zawiera klindamycynę oraz tretynoinę. Stosowany powinien być miejscowo, a zawarty w nim antybiotyk wspomaga szybsze leczenie.

Innym stosowanym miejscowo preparatem jest Acnelec. To krem, którego głównym składnikiem jest adapalen. Szczególnie polecany młodzieży z problemem trądziku pospolitego o łagodnym lub średnim przebiegu.

Antybiotyki na trądzik

Poważniejsze odmiany trądziku wymagają już leków o szerszym spektrum działania. Lekarz może przepisać antybiotyki w postaci tabletek. Muszą one być stosowane regularnie przez określony czas.

Antybiotyki na trądzik mają działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Dermatolog powinien dopasować odpowiedni preparat mając na uwadze stan nasilenia choroby i jej przewlekłość. Antybiotyki w postaci tabletek powinny być stosowane przez 3 do 6 miesięcy maksymalnie. Długie zażywnie tabletek może powodować rozstrój organizmu i inne problemy zdrowotne.

Leczenie ciężkiej postaci trądziku

Dobrym preparatem często zalecanym przez dermatologów jest Curacne. Lek zawiera izotretinoinę i podawany jest w postaci kapsułek. Pobudza odnowę komórek naskórka, a także zmniejsza aktywność gruczołów łojowych.

Można go stosować w ciężkiej postaci trądziku pospolitego, odpornego na działanie innych leków. Zawarta w nim substancja czynna jest pochodną witaminy A. Pamiętać jednak trzeba, że terapia preparatem z izotretinoiną trwać może od 16 do 24 tygodni. Jeśli stan się nie polepsza trzeba zrobić przerwę, a następnie wrócić do leczenia lub zmienić medykament.

Obojętnie, jaką postać ma trądzik zaleca się konsultację z dermatologiem. Zmiany skóry czasem mają podłoże w innych schorzeniach lub złej gospodarce hormonalnej. Bez odpowiedniego określenia przyczyny leczenie objawów może być niewystarczające.

Może spodobać Ci się również:

photo 1520333789090 1afc82db536aixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Jakie szkolenia warto zrobić? Dlaczego należy podnosić kwalifikacje swoich pracowników?

1 października 2022

Szkolenia pracownicze to świetne rozwiązanie, jeżeli chcemy, aby zatrudnione przez nas osoby podnosiły swoje kwalifikacje. Taki krok korzystnie wpłynie na przedsiębiorstwo, a właściciel będzie miał pewność, że zatrudnia najlepszych pracowników.…

Czytaj więcej