niedziela, 08 września 2024r.

Nielegalna praca w Niemczech – gdzie mogę to zgłosić?

Automatycznie zapisany szkic

Nielegalna praca w Niemczech, przysłowiowa praca na czarno, jest całkowicie zakazana przez prawo. Świadczenie takich usług jest surowo karane, a sankcje nakładane przez Państwo na tyle wysokie, że każdy rozsądny człowiek nie powinien podejmować takiego ryzyka. Co jednak, jeśli to pracodawca zmusza nas do nielegalnej płacy?

Kiedy można stwierdzić, że wykonywana praca jest nielegalna?

Za nielegalną uznaje się działalność zarobkową, która w długofalowej perspektywie ma przynosić zyski. Wynagrodzenie, które powinno podlegać stosowanemu opodatkowaniu, nie zostaje zgłoszone do urzędów (między innymi niemieckie Finanzamt, odpowiednik Polskiego Urzędu Skarbowego). Takie pieniądze najczęściej wypłacane są bezpośrednio w gotówce. Warto nadmienić, że prawo dotyczy nie tylko zatrudnionych, ale także firm i osób prowadzących działalność gospodarczą.

Za pracę na czarno nie uznaje się np. sąsiedzkiej przysługi, zajęcia się małym dzieckiem siostry, czy drobnych naprawach. Nawet jeśli za daną czynność pobiera się niewielką opłatę, nie jest to stałe źródło dochodu, a jedynie pomoc najbliższym osobom. Nie ma ściśle wyznaczonej kwoty, której nie można przekroczyć przy przyjacielskiej pomocy.

Padłeś ofiarą nieuczciwego pracodawcy? Zgłoś to!

Czasem trudno jednoznacznie określić, czy pracując u niemieckiego pracodawcy, świadczysz pracę legalnie. Zdarza się, że pracownik trafia do firmy, która potrafi skrupulatnie zataić przed nim fakt, że nie odprowadza stosowanych składek. Bez względu na to, czy masz pewność, czy jedynie podejrzenia, warto ten fakt zgłosić do odpowiednich organów.

W Niemczech istnieją dwa miejsca, które pomogą zweryfikować, czy pracownik wykonuje swoją pracę legalnie. Można zgłosić się do Zollamt lub Minijobzentrale. Po pomoc można również zgłosić się do firm, zajmujących się rozwiązywaniem problemów Polaków na terenie Niemiec. Zwykle sytuacja jest o tyle bardziej komfortowa, że cała komunikacja odbywa się w języku polskim.

Dotkliwe kary za nielegalną pracę w Niemczech

Praca na czarno nigdy nie popłaca, ani w Niemczech, ani w żadnym innym kraju. Jeśli odpowiedzialne za karanie organy znajdą pracownika, który świadczy nielegalnie pracę, nakładają sankcje nie tylko pieniężne, ale istnieje realne ryzyko pozbawienia wolności. Poza tym następuje oddelegowanie pracownika do rodzimego kraju i zakaz świadczenia pracy na terenie Niemiec.

Warto nadmienić, że przepisom podlegają nie tylko pracownicy, ale i pracodawcy. Dlatego nielegalna praca będzie skutkowała karom nałożonym na obydwie strony.

Może spodobać Ci się również:

photo 1551040096 5f4aec6ca12bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8Y3JhbmJlcnJ5JTIwanVpY2V8ZW58MXwwfHx8MTY3MjQzNDc0MQixlibrb 4.0.3q80w1080

Żurawina – bomba witaminowa zapewniająca energię i zdrowie

1 września 2023

Żurawina to jedno z tych owoców, które nie tylko smakuje wyśmienicie, ale również przynosi ogromne korzyści zdrowotne. Jej unikalne właściwości sprawiają, że sok z niej stworzony jest popularnym wyborem w…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady