czwartek, 25 lipca 2024r.

Zapalenie miazgi zęba – ile trwa ból? Co robi stomatolog w przypadku zapalenia miazgi zęba?

photo 1631596695358 d4ae250d4737cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5M3x8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Rozwijająca się próchnica w zębie może mieć naprawdę poważne komplikacje. Jeżeli stan ten jest nieleczony, może dojść do zapalenia miazgi zęba, co powoduje ogromny dyskomfort u pacjenta. Co należy wiedzieć o zapaleniu miazgi zęba, ile czasu trwa ból i jakie leczenie jest tu niezbędne?

Ile boli zapalenie miazgi zęba?

W przypadku, gdy dojdzie do zapalenia miazgi zęba ból, może być bardzo silny i przeszywający. Czas trwania dolegliwości bólowych uzależniony jest od dokładnego stanu takiego zęba, jednak w pierwszym etapie ból może trwać 3 dni. Jeżeli jednak mamy do czynienia z postacią zaawansowaną ból będzie trwać bardzo długo.

Nie należy samemu niwelować objawów bólowych, a jak najszybciej udać się do stomatologa. Niestety w wielu sytuacjach dopiero interwencja lekarza może przynieść ulgę w bólu. Warto dodać, że zapalenie miazgi początkowo przebiega bezobjawowo, gdzie pacjent nie wie, w jak poważnym stanie jest ząb.

Regularne wizyty u dentysty pozwalają wychwycić wszystkie nieprawidłowości i wdrożyć leczenie. Co więcej, jeśli stomatologa będziemy odwiedzać zgodnie z zaleceniami w ogóle, może nie dojść do zapalenia miazgi, ponieważ ewentualne ubytki będą w porę leczone.

Jakie leczenie jest stosowane w przypadku zapalenia miazgi zęba?

Jeśli dojdzie już do nieodwracalnych zmian w wyniku zapalenia miazgi zęba, konieczne jest leczenie endodontyczne. W tej sytuacji miazga musi zostać dokładnie usunięta z kanałów zęba. Do tego celu konieczne jest użycie specjalnych narzędzi.

Wiele gabinetów dentystycznych oferuje dokładniejszą metodę leczenia kanałowego, czyli leczenie kanałowe mikroskopem. Dzięki temu kanały zostają dokładnie opracowane i nie istnieje tu żadne ryzyko powikłań.

Jest to ważne, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z bardzo zniszczonym zębem. W niektórych przypadkach jedyną możliwością jest wyłącznie leczenie z użyciem mikroskopu, co stanowi ostatnią szansę na uratowanie chorego zęba.

Czy przyczyną zapalenia miazgi zęba zawsze jest wyłącznie próchnica?

Najczęstszą przyczyną zapalania miazgi zęba jest oczywiście próchnica, jednak nie zawsze jest to jedyny czynnik. Do zapalenia miazgi może dojść też w wyniku uszkodzenia zęba, czyli jego pęknięcia lub złamania. Warto dodać, że większe ryzyko takiego zapalenia występuje u osób cierpiących na bruksizm.

Tutaj ważnym elementem, który może zapobiec takim problemom jest też dieta. Unikanie słodyczy, czy kwaśnych soków może pomóc skutecznie zadbać o zęby. Pomimo że leczenie kanałowe Wrocław umożliwia uratowanie zębów, to warto o nie dbać, żeby nie doszło do powstania poważnych ubytków.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Jak kupić mieszkanie od dewelopera? Jakie kroki powinien podjąć kupujący?

1 września 2021

Rynek mieszkaniowy wciąż się rozwija, co oznacza, że dostępność mieszkań nie maleje. Jednak pomimo wielu nieruchomości, które są przeznaczone na sprzedaż osoby kupujące, mają niemały problem z wyborem. Poza tym…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady