piątek, 19 kwietnia 2024r.

Zalety wykonywania radiografii cyfrowej i komputerowej u zwierząt

unnamed file 2

Dbając o zdrowie naszych pupili chcemy zrobić wszystko, aby pomóc im w leczeniu. Ale zanim leczenie nastąpi, trzeba zrobić rozpoznanie, wiedzieć co należy leczyć, a więc rozpoznać chorobę. W znalezieniu problemu pomaga RTG weterynaryjne.

Do wyboru zarówno lekarzy, jak i pacjentów jest radiografia cyfrowa lub komputerowa – obie działają w podobny dla siebie sposób. Obrazy wytwarzane za pomocą tych technologii można z łatwością ulepszać lub poddawać obróbce (w pracowni RTG).

Pamiętaj o zasadzie – co za dużo, to niezdrowo

Promienie rentgenowskie mogą być potencjalnie szkodliwe, dlatego nie można przebywać z psem podczas przeprowadzonego badania / zabiegu. Zauważ, że personel radiologiczny nosi specjalne ołowiane fartuchy i ubranie ochronne. Podczas badania zwierzę będzie miało na sobie osłonę ochronną, która jest nakładana na części ciała, które nie są poddawane radiografii.

Co można zobaczyć na zdjęciu rentgenowskim?

Promienie rentgenowskie przydatne w celu oględzin obszarów ciała – kontrastującej gęstości tkanek oraz tkanek litych. W klatce piersiowej płuca są przede wszystkim wypełnione powietrzem i mają niewielką gęstość, więc pochłaniają bardzo mało promieni rentgenowskich. 

Mięsień sercowy jest gęstszy, a kościste żebra twarde i niezwykle gęste. Sylwetka serca jest łatwo widoczna na zdjęciu rentgenowskim, a duże naczynia krwionośne można zobaczyć w płucach, ponieważ krew oraz ściany tętnic i żył są gęstsze niż otaczające je płuca. Jeśli płyn gromadzi się w płucach (obrzęk płuc), można to również łatwo zaobserwować.

W jamie brzusznej można rozróżnić wiele narządów i często można zaobserwować ciała obce lub powietrze uwięzione w jelitach. Rozmiar i kształt wątroby, nerek i śledziony są często oceniane na radiogramach. U zwierząt, które są wyjątkowo otyłe lub mają bardzo mało tkanki tłuszczowej, rozróżnienie różnych narządów wewnętrznych może być już nieco trudniejsze.

Lekarz weterynarii to także zwierzęcy dentysta 

Nieocenione w tym przypadku są radiogramy dentystyczne. Dzięki nim możemy okreslić, które zęby są zdrowe, a które nie i czy niektóre z nich wymagają usunięcia. Nieprawidłowości pod dziąsłami, które w przeciwnym razie pozostałyby niezauważone, takie jak uszkodzenie korzeni zębów, guzy i ropnie można zobaczyć na zdjęciu rentgenowskim zębów. Dlatego tak ważne jest wyposażyć gabinet w odpowiedni sprzęt.

Może spodobać Ci się również:

photo 1501031170107 cfd33f0cbdcccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzMnx8bWFrZXVwfGVufDF8MHx8fDE2MTgzMDAyMTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Jaki eyeliner dla początkujących? Co warto wiedzieć przed zakupem eyelinera?

1 lutego 2023

Eyeliner to często wykorzystywany kosmetyk, który znajduje się w kosmetyczce prawie każdej kobiety. Produkt ten ma za zadanie podkreślenie oczu. Użycie eyelinera polega na starannym wykonaniu kresek na dole oraz…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady