piątek, 26 kwietnia 2024r.

Wypalenie zawodowe – czym jest? Work-life balance

Wypalenie zawodowe - czym jest? Work-life balance

Wielozadaniowość, stres, presja sukcesu aż w końcu wypalenie zawodowe – w dzisiejszych czachach praca zajmuje bardzo duży obszar w naszym życiu. Pragnienie zarobków, osiągania sukcesów zawodowych jest w ludziach tak wielkie, że czasem prowadzi to do bardzo negatywnych skutków ubocznych. Pracujemy więcej niż powinniśmy, mamy mało czasu na odpoczynek, a jeśli już mamy chwilę wytchnienia to myślimy o zadaniach, które czekają na nas w kolejnych dniach.

Wypalenie zawodowe

Ogrom obowiązków w pracy często jest zbyt duży jak na jedną osobę. Wymaga się od nas tzw. „multistasking”, czyli wielozadaniowości. Jednak jeśli zbyt dużo czasu spędzamy w pracy, a nawet po jej zakończeniu myślimy o kolejnych zadaniach, które mamy wykonać to możemy być pewni, że w końcu pojawi się u nas wypalenie zawodowe. Nie jest to żaden frazes, a realne zjawisko, które dotyka coraz więcej osób. Niechęć do pracy, brak poczucia spełnienia, przytłoczenie obowiązkami i chęć ucieczki w „siną dal” – to pierwsze symptomy, które powinny być dla nas znakiem ostrzegawczym, że w naszym życiu nie dzieje się zbyt dobrze. Co więc zrobić? Przecież musimy pracować.

Work-life balance

Angielski termin „work-life balance” to nic innego jak równowaga między życiem zawodowym, a prywatnym. Czy tego chcemy czy nie, musimy mieć czas na odpoczynek. Przenoszenie pracy do domu nie skutkuje niczym innym jak wypaleniem zawodowym. Dlatego te dwie sfery życia musimy od siebie oddzielić i to najszybciej jak się da. Jest czas na pracę i jest czas na odpoczynek.

Jak to zrobić?

Pamiętajmy, że praca to tylko część naszego życia. Nie powinna wchodzić w inne obszary naszego życia. Po zakończonym dniu pracy nie sprawdzajmy służbowych e-maili, wyłączmy służbowy telefon. W weekend starajmy się wygospodarować chociaż kilka chwil tylko dla siebie. Spacer, kawa, zabawa ze zwierzakiem domowym, czy wyjście z partnerem życiowym – te z pozoru zwyczajne czynności pozwolą nam oderwać myśli od pracy. Jeśli jednak dalej myślimy o swoich obowiązkach zawodowych i staje się to dla nas zbyt uciążliwe, warto zastanowić się, dlaczego tak jest. Czy może miejsce pracy jest dla nas toksyczne i powinniśmy je zmienić? A może to my sami tworzymy problem? Wtedy warto skonsultować się ze specjalistą, który naprowadzi nas na właściwą decyzję i nauczy rozdzielać życie zawodowe od prywatnego.

Może spodobać Ci się również:

Dlaczego agregat tynkarski to oszczędność czasu?

Dlaczego agregat tynkarski to oszczędność czasu?

6 października 2020

Proces tynkowania pozwala nie tylko przygotować gładką powierzchnię ścian. Takie działania mogą znacznie zabezpieczyć strukturę budynku przed dostępem do wilgoci. Współczesne firmy, oraz prywatni klienci coraz częściej wybierają agregaty tynkarskie, dzięki…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady