niedziela, 08 września 2024r.

Smoking – na jakie okazje?

Smoking - na jakie okazje?

W modzie męskiej istnieje kilka tradycyjnych strojów wizytowych i wieczorowych, które zdobyły stałe pozycje i są używane po dziś dzień. Jednym z takich strojów jest smoking, czyli elegantsza wersja dobrze znanego wszystkim garnituru. Obecnie smoking wykorzystuje się naprawdę rzadko, na wyjątkowe okazje. Nie należy on także do strojów tanich.

Historia powstania smokingu

Brytyjczycy uważają, że to oni są wynalazcami smokingu, który nazywany jest przez nich „dinner jacket”. Jednak Amerykanie mają własną wersję wejścia smokingu do mody męskich, w której to właśnie oni są prekursorami nowej mody.

Amerykanie używają określenia „tuxedo”, które swój początek ma w XIX wieku. Według jednego z podań na temat powstania smokingu, w 1886 roku niejaki Griswald Lorillard miał uczestniczyć w zgromadzeniu klubu „Tuxedo Club” w miście Tuxedo Park (stan Nowy Jork), mając na sobie nietypowy frak bez charakterystycznego ogona.

Jednak smoking występuję pod różnymi w zależności od miejsca nazwami i przypisywane mu są odmienne początki, więc jego prawdziwe pochodzenie ciężko jest ustalić.

Jakie okazje na smoking?

W modzie męskiej rozróżniamy dwa typy okazji pod kątem ubioru – „white tie” oraz „black tie”. Pierwsza grupa odnosi się do okazji wysokiej rangi, na których strój musi być bardzo elegancki. Należą do nich spotkania dyplomatyczne wysokiego szczebla, uroczystości przyznawania wysokich odznaczeń i nagród. W przypadku takich okazji zaleca się wybór fraku lub żakietu.

Z kolei do grupy „black tie” należą uroczyste okazje, ale takie, które nie są wysokiej rangi. Smoking w przypadkach, jak ślub i wesele, wyjście do opery lub filharmonii, a także na duże imprezy (gale, bale) będzie nadawał się idealnie. Smoking to strój, który przypisany jest dla oficjalnych wydarzeń o charakterze rozrywkowym.

Smoking najlepiej prezentuje się sztucznym świetle, więc warto zakładać go na wydarzenia w zamkniętych pomieszczeniach oraz wydarzenia, które odbywają się po zmroku. Wynika to z tego, że smokingi mają jedwabne wstawki, które w odpowiednim świetle będą lśnić.

Cena smokingu

Smoking nie należy do tanich, jak większość strojów wieczorowych. Jego cena oczywiście zależy od wielu czynników, jak ilość materiału i jego jakość. Tak, jak już było wspomniane, smoking powinien mieć jedwabne wykończenia – cena automatycznie idzie w górę, gdyż jedwab jest tkaniną luksusową i kosztowną. Koszt smokingu zaczyna się od kilku tysięcy – jego najprostszą wersję będziemy mogli nabyć już od dwóch tysięcy z kawałkiem. Na cenę oczywiście wpływa także producent i wykonanie.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Jaki papier do zdjęć? Jak dopasować go do konkretnej fotografii?

1 marca 2021

Fotografia dla wielu osób to bardzo ważna rzecz. Każde ze zdjęć wiąże się zazwyczaj z miłym wspomnieniem, dlatego też gromadzimy je po to, aby od czasu do czasu powspominać dawne…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady