piątek, 19 kwietnia 2024r.

Skąd się biorą chwasty i jak się ich pozbyć?

Skąd się biorą chwasty i jak się ich pozbyć?

Chwasty są bardzo uciążliwą roślinnością. Często posiadamy piękne ogrody lub wiele hektarów pól. Niezależnie od tego, zawsze staramy się o to, aby rosnące tam rośliny były jak najpiękniejsze i najdorodniejsze ze wszystkich. Niestety, dla wielu chwasty są ogromną zmorą, z którą ciężko sobie poradzić. W szybki sposób może nas pozbawić marzeń o dorodnych plonach. Czym są chwasty? Jak można się ich pozbyć? Dowiesz się tego, czytając ten artykuł.

Co to są chwasty?

Chwastem w znaczeniu rolniczym jest każda roślina obca w łanie, która nie została tam w sposób celowy wysiana i nie jest przedmiotem uprawy na danym polu lub w ogrodzie. Jednym z najważniejszych czynników, które powodują zachwaszczenie, jest gleba. Chwast jest zdecydowanie niepożądaną rośliną, która dodatkowo niekorzystnie wpływa na uprawę tych użytkowych. Często hamuje ich wzrost, ponieważ pobierają z ziemi składniki mineralne, wodę, a także ograniczają światło. Podczas podziału chwastów często bierze się pod uwagę takie czynniki, jak systematyka botaniczna, długość cyklu życiowego lub miejsce występowania.

W jaki sposób pozbyć się niechcianych chwastów?

W tym przypadku należy zdać sobie sprawę, że usuwanie ich w ogrodzie a na polu znacznie się od siebie różni. W obu przypadkach trzeba zastosować trochę inne metody, dzięki którym w dość szybki sposób pozbędziemy się obcych roślin.

Usuwanie chwastów na polu

Najczęściej rolnicy, którzy mają wiele hektarów, stosują odpowiednie opryski. Sklep dla rolników jest idealnym miejscem, gdzie mogą nabyć tego typu detergenty. Rozrabiane są z wodą, a następnie wlewane do opryskiwacza. Potem urządzenie podpinane jest do ciągnika – wówczas użycie tego specyfiku na powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych zajmie tylko chwilę. Zdecydowanie rzadziej możemy spotkać manualne metody wyrywania chwastów.

Usuwanie z ogrodu

W przypadku małej powierzchni możliwe jest usuwanie chwastów metodą mechaniczną. Polega ona na ich wyrywaniu wraz z korzeniami, dzięki czemu mamy pewność, że się ich pozbywamy. Niestety nie do końca jest to dobra metoda, ponieważ zajmuje bardzo dużo czasu, tym więcej, im większy mamy ogród. Powinniśmy odwiedzić sklep ogrodniczy, aby zrobić odpowiednie zakupy. Nawóz do trawników na chwasty może okazać się jednym z rozwiązań. Oprócz tego, że pozbywamy się niechcianej roślinności, to dodatkowo możemy liczyć na jego długie działanie, zwiększenie wzrostu roślin, a także wzmacnianie systemu korzeniowego. Nawozy to świetna możliwość, aby połączyć kilka zalet przy użyciu jednej metody. Ewentualnym rozwiązaniem może także okazać się stosowanie odpowiednich oprysków.

Może spodobać Ci się również:

photo 1461418559055 6f020c5a91e7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3fHxmdXJuaXR1cmUlMjBob21lfGVufDF8MHx8fDE2ODI4NTEzMTEixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak zaplanować wystrój mieszkania? Jakich błędów powinniśmy unikać?

1 kwietnia 2023

Nowoczesne trendy związane z aranżacją mieszkań pozwalają na urządzenie pomieszczeń w takim stylu, aby były one naprawdę wyjątkowe i niecodzienne. Co więcej, podczas aranżacji nie trzeba korzystać z usług specjalistów,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady