poniedziałek, 26 lutego 2024r.

Skąd się bierze atopowe zapalenie skóry? Kogo najczęściej dotyka to schorzenie?

unnamed file 3

Atopowe zapalnie skóry to schorzenie, które potrafi bardzo utrudnić życie. Nieprzyjemne dolegliwości zazwyczaj powodują złe samopoczucie, co w rezultacie przekłada się na komfort życia chorej osoby. Obecnie istnieje wiele leków mających za zadanie zmniejszyć dolegliwości, jednak nie zawsze się to udaje. Co zatem należy stosować na AZS i jakie czynniki powodują powstawanie choroby?

Atopowe zapalnie skóry – kogo dotyka?

Niestety przyczyny atopowego zapalenia skóry nie są do końca znane. Oznacza to, że problem ten może dotyczyć nawet osób, u których w rodzinie nigdy wcześniej nie zdiagnozowano tego schorzenia, chociaż warto wspomnieć tutaj o czynniku genetycznym. AZS dotyka najczęściej dzieci, jednak może się zdarzyć, że choroba ta pojawia się u dorosłych osób.

Oczywiście bez względu na to, w jakim wieku dowiedzieliśmy się o AZS, należy jak najszybciej podjąć leczenie, ponieważ w ten sposób zmniejszymy objawy choroby. W sprzedaży znajduje się wiele środków, które mają na celu pomoc w walce z tym schorzeniem.

Oprócz leków niezwykle istotne są także kosmetyki, jakie stosujemy na co dzień. Żel pod prysznic do skóry atopowej lub inne podobne produkty to świetne rozwiązanie dla każdego, kto zmaga się z atopowym zapaleniem skóry.

Czy stopowe zapalnie skóry może się przenosić?

Atopowe zapalnie skóry nie jest zaraźliwe, dzięki czemu osoby chorujące na AZS nie muszą się obawiać, że kogoś zarażą. Co więcej, AZS nie może przenieść nawet przez ślinę, czy drogą kropelkową. Kolejnym czynnikiem jest genetyka, ale poza nią wyróżnia się także przyczyny środowiskowe oraz immunologiczne.

Warto wspomnieć, że ogromne znaczenie ma tu także stan skóry. Samo schorzenie jest bardzo uciążliwe, ale na szczęście wyróżniamy tutaj okresy, kiedy choroba jest mniej widoczna, a co za tym idzie jej intensywność się zmniejsza.

Kiedy atopowe zapalanie skóry się nasila?

Atopowe zapalnie skóry tak samo, jak inne choroby przewlekłe może się nasilać. Do zaostrzenia choroby dochodzi w sezonie jesiennym oraz zimowym. Należy dodać, że tutaj znacznie ma nie tylko sama pora roku, ale ubrania, jakie nosimy w czasie, gdy na zewnątrz jest zimno.

Niektóre materiały mogą podrażniać delikatną i podatną na podrażnienia skórę. Żeby dolegliwości nie były aż tak męczące, trzeba zwracać uwagę na to, co zakładamy.

Nie można zapominać też o regularnym stosowaniu odpowiednich kosmetyków, w tym także leków przepisanych przez lekarza. Sucha i niezadbana skóra to duże prawdopodobieństwo, że AZS się nasili dlatego, jeżeli jest to tylko możliwe, należy zapobiegać zaostrzaniu się choroby.

Może spodobać Ci się również:

photo 1593022356769 11f762e25ed9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8ZGVudGlzdCUyMGRlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjM5NDE2MjU1ixlibrb 1.2.1q80w1080

Co na stan zapalny zębów? Czy wizyta u stomatologa to jedyne rozwiązanie?

1 września 2022

Stany zapalne w jamie ustnej zawsze wiążą się z przykrymi dolegliwościami. Za taki stan może odpowiadać wiele czynników, a co za tym idzie zazwyczaj konieczna jest szybka interwencja stomatologa, by…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady