piątek, 01 grudnia 2023r.

Obuwie do biegania – jak dobrać to najlepsze?

photo 1465479423260 c4afc24172c6cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyMHx8c2hvZXN8ZW58MXwwfHx8MTY0MjA2ODUzMgixlibrb 1.2.1q80w1080

Początkujący biegacze często zniechęcają się już po kilku treningach. Najczęstszą przyczyną braku motywacji są dokuczliwe bóle zaobserwowane w trakcie biegu. Często mają one związek z nieodpowiednim obuwiem, które utrudnia stawianie kroków. Jak zatem dobrać buty do biegania? Podpowiemy w dzisiejszym artykule…

Profesjonalne buty do biegania muszą być komfortowe

W trakcie zakupów obuwia warto zwrócić uwagę na wygodę. To produkty, które powinny idealnie przylegać do stopy, nie blokować ruchów oraz zapewniać dobrą wentylację. Najlepiej, gdy są maksymalnie pół rozmiaru większe, co zapobiegnie powstawaniu urazów lub efektu „ślizgania się” stopy wewnątrz butów.

Kupując lekkie buty do biegania na okres wakacyjny, dobrze jest sprawdzić, czy produkt posiada specjalną siateczkę, ułatwiającą przepływ powietrza. Taki element pomoże chłodzić stopy podczas treningu i sprawi, że bieganie stanie się jeszcze bardziej komfortowe.

Zwróć uwagę na typ podeszwy…

W zależności od specyfiki terenu, po którym chcemy biegać, nasze stopy mogą odczuwać większe lub mniejsze obciążenie. Na asfalcie potrzebna będzie znacznie lepsza amortyzacja, ponieważ jest to teren twardy. Z kolei biegając po trawie nie musimy inwestować w obuwie ze wzmocnioną podeszwą, można wtedy dobrać lżejsze warianty.

Spód podeszwy powinien być właściwie wyprofilowany, by bez przeszkód pokonać każdy teren. Warto przed zakupem dopytać sprzedawcy, czy dany produkt nadaje się do biegania w trakcie deszczu. Letnia pogoda często przynosi niespodzianki, warto więc postawić na buty biegowe, które pomogą pokonać odcinek w trakcie ulewy.

Kiedy najlepiej wybierać buty do biegania?

Dobrze jest odwiedzić sklep obuwniczy późnym popołudniem. Wtedy nasze stopy są lekko opuchnięte po całym dniu i mogą być nawet o pół rozmiaru większe. Bardzo często na trening udajemy się po pracy, dlatego warto kupować najlepsze obuwie do biegania wtedy, gdy nasza stopa będzie optycznie największa.

Nie należy podejmować decyzji pod wpływem impulsu. Pierwsze pasujące obuwie niekoniecznie musi być tym najlepszym. A produkt leżący obok również może spełnić swoje zadanie, a nawet przebić aktualnie przymierzany pod względem komfortu. Dlatego kupując obuwie warto przetestować kilka, lub kilkanaście produktów, by wybrać ten najlepiej odpowiadający preferencjom. Nie należy również przesadnie kierować się ceną – czasem tańsze buty do biegania będą lepszym wyborem od markowych produktów, kosztujących kilkaset złotych więcej.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Buty męskie adidas na co dzień – jakie kupić?

1 września 2021

Chociaż wybór butów sportowych jest duży, im więcej modeli obuwia, tym trudniej jest podjąć decyzję. Buty muszą być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim wygodne w codziennym użytkowaniu. Czym kierować…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady