piątek, 19 kwietnia 2024r.

Kiedy należy wykonać ekstrakcję zęba i czy będzie wymagany zabieg chirurgiczny?

photo 1561328635 c1c6ad1753b0cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3fHxkZW50aXN0JTIwc3RvbWFsb2dpc3R8ZW58MXwwfHx8MTY2NDI4MTU0NAixlibrb 1.2.1q80w1080

Kiedy ząb ulega zakażeniu, uszkodzeniu lub silnemu gniciu i nie można go uratować, najlepszym sposobem jest często jego usunięcie. Ekstrakcja zęba może być prostym zabiegiem, ale bywają sytuacje, kiedy potrzebny jest chirurg-stomatolog. Jest to kluczowe, gdy zdrowie przyzębia zależne jest od usunięcia uszkodzonego głęboko w dziąśle zęba i należy uzyskać do niego lepszy dostęp, a to wiąże się z przecinaniem tkanek, a nawet kości. 

Tak się dzieje w przypadku ósemek, które usuwa tylko chirurg stomatolog. W Krakowie można znaleźć w przypadku pojawienia się problemów tego typu odpowiedniego specjalistę. 

Dlaczego czasem trzeba wyrwać ząb? 

Ekstrakcje są potrzebne, gdy ząb jest poważnie zepsuty lub uszkodzony i nie można go naprawić za pomocą procedury odbudowy. Taki ząb nie może pozostać w jamie ustnej ze względu na ryzyko pogorszenia infekcji lub rozprzestrzenienia się jej na całe przyzębie. 

Inne przypadki, gdy ząb może wymagać usunięcia, obejmują leczenie ortodontyczne, w którym ortodonta może zdecydować się na ekstrakcję przed wdrożeniem procedury leczniczej. Wynika to z tego, że w niektórych przypadkach pacjenci mogą mieć dodatkowe zęby lub stłoczone, co powoduje problemy z prawidłowym wyrównaniem. 

Kiedy jeszcze ząb należy wyrwać? 

Ważne jest, by podjąć wszelkie możliwe środki w celu zachowania zębów mlecznych przed ekstrakcją, co pozwoli uniknąć powikłań, gdy dorosłe zęby zaczną się przebijać. Jednak poważne uszkodzenia spowodowane przypadkowymi urazami, są dobrymi powodami do ich ekstrakcji. 

Uraz mechaniczny jest jedną z najczęstszych przyczyn ekstrakcji zęba w każdym wieku. Dentysta musi ocenić powagę uszkodzenia, aby sprawdzić, czy istnieje szansa, że można go uratować. Jeśli zostanie znalezione złamanie wzdłuż linii dziąseł lub ząb jest całkowicie pęknięty, procedura ekstrakcji będzie prawdopodobnie najlepszą opcją. 

Rodzaje ekstrakcji zębów i czego się spodziewać 

Istnieją dwa rodzaje ekstrakcji zęba: ekstrakcja prosta i ekstrakcja chirurgiczna. W przypadku obu rodzajów ekstrakcji dentysta znieczuli obszar wokół miejsca ekstrakcji, a procedura jest praktycznie bezbolesna, chociaż wielu pacjentów zgłasza odczuwanie nieprzyjemnego ucisku. Prosta ekstrakcja zęba wykonywana jest na zębie, który jest widoczny powyżej linii dziąseł. 

Chirurgiczne usunięcie zęba jest konieczne, gdy ząb jest złamany poniżej linii dziąseł, musi zostać usunięty w kawałkach lub w przypadku, gdy jest tak poważnie zepsuty, że kleszcze nie mogą być użyte do jego usunięcia. Opieka pooperacyjna jest tu niezwykle ważna dla prawidłowego gojenia, leczenia bólu i zmniejszenia ryzyka infekcji.

Może spodobać Ci się również:

Probiotyk co to? Jakie probiotyki dla osób uprawiających sport?

1 stycznia 2022

Probiotyk to preparat stosowany przez wiele osób, którym zależy na jeszcze lepszej kondycji organizmu. Produkty te mogą być stosowane w różnym celu, a więc każdy, kto szuka dobrego probiotyku, powinien…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady