czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Kiedy deweloper może odstąpić od umowy? Dlaczego nie każde zerwanie umowy jest zgodne z prawem?

unnamed file 4

Formalności związane z zakupem mieszkania wymagają dużo czasu i uwagi. Co więcej, kwestie formalne dotyczą nie tylko osób kupujących, ale również sprzedających w tym także deweloperów. Osoby kupujące mieszkanie powinny znać zarówno swoje prawa, jak i obowiązki dotyczące nabycia nowej nieruchomości, zwłaszcza gdy transakcja będzie przeprowadzana z deweloperem.

Odstąpienie od umowy przez dewelopera

Jeżeli kupujemy nowe domy Lublin od dewelopera, należy wiedzieć, że nie tylko kupujący mogą być poszkodowani, ale także sam deweloper. Aby uniknąć problemów lub strat inwestor, ma prawo w wyjątkowych sytuacjach odstąpić od umowy.

Na wstępie należy zaznaczyć, że umowa deweloperska jest zabezpieczeniem dla kupującego oraz dewelopera. Najczęstsze sytuacje, kiedy deweloper odstępuje od umowy, jest brak wpłaty ze strony potencjalnego nabywcy.

Poza tym umowa może zostać rozwiązana w momencie, gdy kupujący nie pojawi się w dniu podpisania aktu notarialnego w umówionym wcześniej miejscu. Warto dodać, że czynnikiem, jaki wpływa na odstąpienie od umowy, jest także niestawienie się na odbiór mieszkania.

Czy można zapobiec zerwaniu umowy przez dewelopera?

Może się zdarzyć, że kupujący z różnych powodów nie dopełni wszystkich formalności w określonym czasie. Niewywiązanie się z umowy jest oczywiście powodem do jej zerwania przez dewelopera. Na szczęście, gdy dojdzie do takiej sytuacji osoba chcąca kupić mieszkanie, może się bronić.

To, w jaki sposób możemy się bronić przed zerwaniem umowy, zależy w dużej mierze od tego, jaka umowa została podpisana. W sytuacji, gdy zawarliśmy umowę rezerwacyjną jej zerwanie przez dewelopera, jest dużo prostsze i zazwyczaj nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami.

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy dochodzi do zawarcia umowy deweloperskiej. Zerwanie umowy bez ważnych przesłanek jest bardzo rzadkim zjawiskiem. Jednym ze sposób na zniechęcenie do tego, aby inwestor wypowiedział umowę, jest wysoka zaliczka uiszczona przez kupujących, ale nie każdy decyduje się na taki krok.

Nieuczciwi deweloperzy, a odstąpienie od umowy

Zawarcie umowy, powinno być formą zabezpieczenia dla obu stron. Niestety nie zawsze wszystko przebiega zgodnie z planem. Niekiedy inwestor decyduje się na zerwanie umowy, nawet gdy kupujący na czas dopełnia wszelkie formalności.

Dzieje się tak, ponieważ najczęściej deweloper ma okazję sprzedać lokal za jeszcze wyższą cenę. Jest to sytuacja niezgodna z prawem, dlatego osoby poszkodowane nie powinny rezygnować z mieszkania, które chcą kupić. Tutaj warto rozważyć kontakt z dobrym prawnikiem, który dokładnie przeanalizuje zaistniałą sytuację.

Może spodobać Ci się również:

Jak zorganizować dobre przyjęcie?

Jak zorganizować dobre przyjęcie?

28 września 2019

Raz na jakiś czas wypada zorganizować imprezę, by zintegrować się ze znajomymi. Na co dzień nie mamy czasu, by porozmawiać, bo każdy pędzi za swoimi sprawami, dlatego kiedy przychodzi weekend,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady