czwartek, 28 marca 2024r.

Jakie ścierniwo do piaskowania? Śrut staliwny

Jakie ścierniwo do piaskowania? Śrut staliwny

Piaskowanie jest procesem technologicznym opartym na konsekwentnym użyciu specyficznego materiału ściernego, który wyrzucany jest pod wysokim ciśnieniem. Aby wygenerować takie warunki używa się specjalnych maszyn tłoczących gaz lub wodę jako nośnik elementów roboczych.

Czym jest śrut staliwny?

To ścierniwo do piaskowania wielokrotnego, a nawet kilkusetnego użycia. Powstaje w wyniku skomplikowanego procesu technologicznego, zwanego rozpyleniem roztopionej stali o różnej zawartości związków węgla. Można go podzielić w związku ze średnicą drobin, inaczej frakcją, lub ze względu na wykończenie produkcyjne. Gotowe elementy mogą trafić od razu do sprzedaży i mamy wtedy do czynienia ze śrutem kulistym. Mogą też przejść przez etap kruszenia, aż do otrzymania wersji łamanej. Oba typy mają odmienne zastosowania w licznych gałęziach gospodarki, więc aby w pełni wykorzystać potencjał metody powinno się pracować w szczelnych komorach, które zapewnią bezstratny obrót materiałem, a w konsekwencji jego powtórne użycie.

Do czego można wykorzystać śrut staliwny, kulisty?

Ten drugi, inaczej zwany okrągłym, wykorzystuje się w związku z jego względną delikatnością. Mniejsze średnice używamy w pracach bardziej precyzyjnych, z kolei większe – w zadaniach o agresywniejszej naturze. Ogólnie rzecz biorąc, posługujemy się tymi ścierniwami do piaskowania podczas oczyszczania,  wygładzania wyrobów hutniczych, usuwania zendry (efekt korozji gazowej rozgrzanych metali) z blach czy kształtowników lub ostrych krawędzi w maszynach przemysłowo-rolniczych.

Kiedy trzeba skorzystać ze śrutu staliwnego, łamanego?

Ten przetworzony produkt pierwotnej metody ma znacznie szersze zastosowanie, jednakże nie powinno się go używać na powierzchniach wrażliwych lub takich, których nie chcemy uszkodzić w wyniku pracy ze ścierniwem do piaskowania. Wynika to wprost na podstawie jego analizy jakościowej. Jest zdecydowanie twardszy od wersji kulistej przy takiej samej gęstości oraz składzie mikroelementów (węgiel, mangan, krzem, siarka, a nawet fosfor). Wykorzystujemy go do inwazyjnych spraw, jak usuwanie przestarzałych powłok ochronnych, śladów korozji na powierzchniach walcowniczych. Możemy też z powodzeniem oczyszczać odlewy stalowe lub żeliwne, na przykład bloki silników. Wyjątkową kwestią jest fakt chropowacenia i matowienia ścian pojemników lub innych przedmiotów przed wszelkimi pracami wykończeniowymi, a w szczególności malowaniem. Dzięki tej czynności cząstki farby lepiej przylegają do produktu, nadając mu korzystniejszy wygląd.

Może spodobać Ci się również:

Garnitur ślubny na wiosnę 2022 – najnowsze trendy modowe

1 stycznia 2022

Wiosna za pasem, cieplejsze dni przed nami, a z tym wiąże się nierozerwalnie zwiększona ilość ślubów. Nowe trendy w modzie widoczne są, jak co roku, szczególnie wiosną. Dotyczą zarówno żeńskiej…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady