Jak uszczelnić brodzik? Sprawdzamy najskuteczniejsze metody
Podczas instalacji systemu kabinowego w łazience, zawsze podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie podłogi przed wilgocią. Dzięki temu unikniemy ryzyka powstawania pleśni i zagrzybienia, które może negatywnie wpłynąć na strukturę ścian. Nie jest to jednak proste zadanie, w trakcie montażu trzeba wykazać się dokładnością, by zabezpieczyć wszystkie miejsca styku. Jak to się robi w praktyce?
Wszystko zależy od typu brodzika…
Standardowe warianty mają wbudowany lub osobny nośnik, który ułatwia montaż brodzika bezpośrednio na płytkach lub betonie posadzki. Najczęściej jest on wykonany z wytrzymałego styropianu, w którym można przewiercić wylot na syfon odpływowy. To świetne ułatwienie w montażu, które znacznie zmniejsza ryzyko niekontrolowanego przeciekania wody.
Brodzik prysznicowy z nośnikiem przykleja się bezpośrednio do podłoża, a następnie obudowuje boczne części specjalną osłoną lub płytkami. Niektórzy zalecają przynajmniej kilkumilimetrowe wmurowanie krawędzi brodzika w ścianę, co dodatkowo zabezpiecza konstrukcję przed przeciekaniem.
Do zabezpieczania brodzika najlepszy silikon…
To podstawowy materiał, którym pokrywa się krawędzie brodzików niskich i wysokich. Zwykły sanitarny silikon jest doskonałym izolatorem, a jednocześnie po aplikacji i wyschnięciu staje się praktycznie niewidoczny. Można go zaaplikować na wszystkich krawędziach brodzika, liniach połączeń między jego dnem a szybą kabiny oraz skrajnymi granicami zastosowanej obudowy.
Warto jednak podkreślić, że aby silikon był w pełni skuteczny, należy aplikować go zgodnie z zaleceniami producenta. Przed pierwszą próbą układu warto także odczekać aż zaaplikowany preparat całkowicie wyschnie. Silikon, który nie zdążył jeszcze stwardnieć może przepuścić część wody pod spód brodzika, a wtedy potrzebne będzie ponowne rozkręcanie całej aparatury i osuszanie powierzchni.
Jakie inne materiały pomogą zabezpieczyć brodzik?
Miejsca styku warto dodatkowo okleić specjalną taśmą. Możemy ją zastosować na elementy połączeń oraz pęknięcia, które pojawią się na powierzchni brodzika prysznicowego. Taśma została przygotowana z wytrzymałego materiału hydrofobowego, który całkowicie izoluje część, nie dopuszczając do przeciekania wody.
Należy jednak podkreślić, że jest to rozwiązanie tymczasowe, które powinno być stosowane przez krótki okres czasu. Taśma może okazać się pomocna, gdy stwierdzimy drobne uszkodzenia w strukturze silikonowego zabezpieczenia lub niewielkie pęknięcia w porcelanowej strukturze brodzika niskiego. Trzeba jednak podkreślić, że materiał nie jest stabilnym rozwiązaniem i przy dłuższej perspektywie ryzyko ucieczki wody będzie wzrastać.
Może spodobać Ci się również:
Internet jest takim miejscem, w którym w dzisiejszych czasach dzieje się wszystko. Rozwiązania online dotykają praktycznie wszystkich dziedzin życia człowieka. Tu można kupić wszystko, a także znaleźć usługodawcę oraz pracodawcę.…
Czytaj więcej