piątek, 24 marca 2023r.

Co to jest laser? Jakie zastosowanie mają urządzenia wyposażone w laser?

unnamed file 2

Laser to nowoczesne rozwiązanie, jeżeli chodzi o cięcie metalu, które jest stosowane w wielu zakładach produkcyjnych. Technika obróbki oraz dużo większe możliwości powodują, że firmy chętnie wybierają tego typu urządzenia, co ma ogromny wpływ na jakość pracy. Jednak, zanim zdecydujemy się na wybór takiego urządzenia, należy wiedzieć, na jakiej zasadzie działa laser i w jaki sposób dochodzi do cięcia metalu.

Laser – zasada działania

Obróbka metalu za pomocą urządzeń wyposażonych w laser jest możliwa poprzez wiązkę skierowaną w określone miejsce. To właśnie ona powoduje topnienie metalu, przez co powstaje precyzyjne przecięcie. Wszelkie niepotrzebne odpady, które powstają podczas obróbki za pomocą lasera, są regularnie usuwane.

Cięcie laserowe to bardzo dokładny proces, a więc daje to możliwość otrzymywania nawet bardzo skomplikowanych elementów. Tak nowoczesne rozwiązania mają wpływ nie tylko na jakość pracy, ale również na większe możliwości. Praca związana z cięciem laserowym nie jest trudna, ale każda osoba wykonująca tego typu czynności, musi przejść odpowiednie szkolenie, co będzie miało bezpośredni wpływ na bezpieczną i dobrze wykonaną pracę.

Kiedy wynaleziono laser?

Pierwszy laser został uruchomiony w 1954 roku, od tego czasu zarówno wiedza, jak i umiejętności rosły. Zbudowanie i uruchomienie pierwszego lasera przypisuje się na lata 60 XX wieku. Cały ten okres doprowadził do tego, że obecnie mamy wiele różnych rodzaju laserów oraz możemy dzięki nim wykonywać czynności, które wcześniej nie były możliwe.

Jeżeli chodzi o Polskę, to pierwszy laser został wykonany w 1963 roku. Przez te wszystkie lata urządzenia wyposażone w laser były ulepszane i rozbudowywane. Tak samo wygląda to z możliwościami, które obecnie są nieograniczone.

Do czego wykorzystuje się obróbkę laserową?

Obróbka laserowa to nie tylko samo cięcie metalu, ale również wiele innych czynności, z tym związanych. Za pomocą laser można także robić otwory w metalu, spawać elementy metalowe. Oprócz tego laser daje też możliwość hartowania metali.

Ważne jest to, że zastosowanie laserów nie wymaga dodatkowych prac związanych z wykonaną obróbką, ponieważ urządzenie to jest bardzo precyzyjne. Technologia dotycząca obróbki laserem przyczynia się do powstawania wielu narzędzi i urządzeń, których używamy, na co dzień. Co więcej, wysoka jakość pozwala na dłuższe użytkowanie wszystkiego, co zostało stworzone dzięki laserowi.

Może spodobać Ci się również:

photo 1574071318508 1cdbab80d002ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Pizza Bianca – co to jest? Sprawdź jak ją przyrządzić!

1 października 2022

Klasyczna pizza nigdy się nie znudzi! To danie typu fast food można przygotować w dowolny sposób, stosując przy tym zróżnicowane dodatki. Są jednak tak dobre przepisy, których nie powinno się…

Czytaj więcej