piątek, 19 kwietnia 2024r.

Jak to się robi? Huta szkła od podstaw

Jak to się robi? Huta szkła od podstaw

Ze wszystkich stron otoczeni jesteśmy przez szklane elementy. To surowiec o wyjątkowej trwałości, przeźroczysty i jednocześnie doskonale komponujący się z innymi materiałami. Ze szkła przygotowane są także butelki i inne opakowania na produkty spożywcze. Choć jest to surowiec aż tak powszechny, wciąż wielu nie zdaje sobie sprawy jak właściwie on powstaje. Wytwarzane jest w hutach, w których z produktów naturalnych wytapia się znane nam połyskujące akcesoria…

Z prochu powstanie… Składniki szkła

Jak zasygnalizowano w podtytule, szkło produkowane jest z drobnej mieszanki kilku składników. Podstawą produkcji jest piasek szklarski – naturalnie występująca w przyrodzie skała luźna o bardzo wysokiej zawartości krzemionki. Dodatkowo do pierwotnej mieszanki dodawane są związki sodu i potasu, a także inne składniki, których zadaniem jest polepszenie właściwości surowca.

Niekiedy, do bazowego składu dodaje się również domieszki metali, takich jak chrom, nikiel, żelazo czy miedź. Służą one do nadania szkłu odpowiedniego zabarwienia. Po wymieszaniu wszystkich składników tak przygotowaną mieszaninę poddaje się procesom termicznej obróbki.

Dalsza droga przez rozgrzaną kadź

Podczas produkcji, wszystkie składniki surowca muszą ulec przetopieniu. Wymaga to odpowiedniej temperatury, która zmienia się w zależności od spodziewanego efektu i jakości tworzywa. Zazwyczaj topnik wprowadza się do pieca rozgrzanego do około 1300 stopni. Po dokładnym przetopieniu masy następuje jej wydmuchiwanie, walcowanie oraz rozciąganie. To kilka procesów, które pomagają pierwotnie uformować naczynia.

Po obróbce szkła, naczynia odstawiane są do wystygnięcia. Proces może trwać od kilkunastu godzin do kilku dni. Huta szkła może po tym procesie wykonać dodatkowe podgrzewanie przygotowanych wyrobów po to, by zwiększyć właściwości surowca, lub utrwalić elementy dekoracyjne utworzone później.

Formowanie szkła nie jest proste

Najtrudniejszym zadaniem dla pracowników jest obróbka surowca. Obecnie, producent szkła wykorzystuje specjalne formy, w których kształt przyszłych naczyń jest wstępnie przygotowywany. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy produkcji owalnych naczyń czy wyrobów dekoracyjnych, wciąż stosuje się technikę wydmuchiwania i ręczne kształtowanie wyrobu.

Warto zaznaczyć, że nawet obróbka zmechanizowana nie należy do łatwych. Operatorzy przygotowujący butelki szklane stale pracują w środowisku o wysokich temperaturach, a surowiec podczas formowania nadal rozgrzany jest do temperatury kilkuset stopni. Stopione szkło wykazuje się też dużą ciągliwością, przycinanie i formowanie naczyń wymaga więc od pracowników odpowiedniego doświadczenia.

Może spodobać Ci się również:

Konfekcjonowanie towaru co to znaczy? Dla jakich firm polecana jest taka usługa?

Konfekcjonowanie towaru co to znaczy? Dla jakich firm polecana jest taka usługa?

1 lipca 2021

Przygotowywanie towaru do wysyłki to bardzo ważny element w sklepach zajmujących się sprzedażą internetową. Wbrew pozorom pakowanie i odpowiednie oznaczenie paczki nie jest tak prostym i szybkim zajęciem. Wiele osób…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady