piątek, 19 kwietnia 2024r.

Jak przygotować hot stamping na szkle?

unnamed file 9

Dekorowanie szklanych elementów nie jest trudne, jeśli są to regularne naczynia o stosunkowo prostym kształcie. Na typowe butelki łatwo jest nanieść nadruki wykorzystując standardowe opcje malowania czy siatki do sitodruku. Kłopoty tworzą się, gdy do ozdobienia mamy wyrób o finezyjnym kształcie z licznymi dodatkowymi wypukłościami. W tym przypadku pomóc może hot stamping – nowa technika, dzięki której znacznie łatwiej nanieść kompletne dekoracje na naczynia… Sprawdźmy jak działa.

Czym jest hot stamping?

To technologia oparta na wykorzystaniu specjalnych folii, z których obraz wywoływany jest za pomocą podgrzewania w świetle UV. Nakładane powłoki są cienkie, a ich elastyczna budowa pozwala dokładnie pokryć wszystkie nierówności naczynia. W efekcie otrzymujemy trwały obraz motywu dekoracyjnego, który można dodatkowo wzmocnić poprzez powtórne wypalanie.

Metoda hot stamping jest nie tylko skuteczna, ale i stosunkowo tania. Przygotowanie dekoracji sprowadza się do wykonania projektu, zakupu odpowiednich folii oraz urządzeń naświetlających, opłaty więc nie są aż tak wysokie jak przy zdobieniu innymi sposobami. Hot stamping umożliwia też przygotowanie seryjnych odbitek na większej partii wyrobów szklanych.

Jak zdobi się butelki poprzez hot stamping?

W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić i osuszyć powierzchnię wyrobu. Tylko wtedy naniesiony obraz będzie doskonale utrzymywał się na powierzchni. Następnie na naczynie nakładana jest specjalna siatka, która odpowiedzialna jest za stworzenie zaprojektowanego motywu dekoracyjnego na powierzchni. 

W kolejnym kroku nakładana jest specjalna folia światłoczuła, która musi dokładnie przylegać do powierzchni szkła. Późniejsze naświetlanie jej za pomocą lampy UV uwalnia barwnik zawarty w strukturze materiału, który następnie odbijany jest na powierzchni szkła.  Hot stamping świetnie sprawdza się do utworzenia nowoczesnych nadruków, może także posłużyć do wywołania skomplikowanych obrazów z licznymi detalami.

Zalety wykorzystania techniki.

Istnieje wiele plusów, które wynikają z zastosowania technologii hot staping. Zdobienie szkła przede wszystkim jest stosunkowo tanie i daje doskonałe efekty. Trwałość przygotowanych nadruków jest bardzo dobra, przez co butelki mogą cieszyć oko klientów przez długi czas.

Z wykorzystaniem metody można przygotować dekoracje na naczyniach, przy których inne sposoby zdobienia nie zadziałają. Mowa tu szczególnie o produktach o nieregularnym kształcie, na którym ciężko jest nanieść barwne kompozycje. Hot stamping pozwala w łatwy sposób pokryć również takie powierzchnie.

Może spodobać Ci się również:

Do czego służy centrum obróbcze CNC? Zastosowanie urządzenia podczas produkcji

Do czego służy centrum obróbcze CNC? Zastosowanie urządzenia podczas produkcji

1 grudnia 2020

Centra obróbcze sterowane numerycznie to wyspecjalizowane jednostki, których zadaniem jest usprawnienie obróbki detali na masową skalę. Nowoczesne urządzenia pozwalają na znaczne przyspieszenie prac, przy wysoko zachowanej precyzji wyrobu poszczególnych elementów.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady