Jak prawidłowo zimować motocykl? Poznaj wszystkie zasady
Zima to dla zapalonego motocyklisty okres oczekiwania. To w tym czasie, ze względu na chłód i niekorzystne warunki pogodowe posiadacz jednośladu snuje dalekosiężne plany i marzenia dotyczące przyszłych wypraw. Aby się one spełniły, należy przez ten trudny okres zadbać o swój motor. Samo wyczyszczenie maszyny może nie wystarczyć, sprawdź na co jeszcze zwrócić uwagę konserwując pojazd w zimie…
Aby opony nie ulegały odkształceniom
Opony są jednym z najważniejszych i najdelikatniejszych elementów motocykla. To one odpowiadają za prawidłową wydajność maszyny, one również zapewniają dobrą przyczepność i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jednak długotrwałe ustawienie pojazdu w jednej pozycji może wpłynąć niekorzystnie na standardowy kołowy kształt ogumienia. Pod wpływem nacisku maszyny, w miejscu oparcia może powstać defekt budowy opon, który może mieć później wpływ na jakość jazdy.
Ważne jest także utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w ogumieniu. Książkowa wartość tego parametru wynosząca 2,9 atmosfery pozwala utrzymać motocykl w odpowiedniej kondycji i zapobiega odkształceniom oraz przebiciem dętki. Zmniejszona ilość powietrza może powodować otarcia metalowych części i ogumienia oraz powstawanie pęknięć. Warto dodać, że nie trzeba od razu jechać do serwisu po stwierdzeniu zmniejszonej ilości powietrza – dopompować koła można wykorzystując zwykły samochodowy kompresor.
Bez energii nie ma rozruchu
Warto również zadbać o prawidłowy stan energii elektrycznej w swoim motocyklu. W przypadku przechowywania pojazdu poza garażem prawdopodobnie użycie inteligentnej stałej ładowarki przez okres zimy będzie niemożliwe. W tym przypadku warto wyjąć baterię i przechowywać ją w domu. Dodatkowo co dwa tygodnie należy podłączać akumulator do prostownika i kontrolować pojemność prądu.
Warto dbać o baterię motocykla ze względu na możliwość przedłużenia jej żywotności. Akumulatory źle wytrzymują ujemne temperatury, a ich rozładowanie może znacznie obniżyć właściwości utrzymania energii. Pozostawiony na całą zimę sprzęt być może nie będzie sprawiać problemów przy wiosennym uruchomieniu motocykla, jednak wydajność akumulatora może znacznie się obniżyć.
Weź również rozrząd pod lupę
Rozrząd u większości modeli motocykli składa się z zaworu otwieranego za pomocą krzywki wałka rozrządu oraz sprężyny zamykającej. W przypadku postoju, niektóre z zaworów silnika pozostają otwarte inne są zamknięte. Każdy z nich obsługiwany jest za pomocą sprężyn, które analogicznie pozostają ściśnięte lub rozprężone.
Przy długotrwałym postoju może to doprowadzić do trwałego odkształcenia tych segmentów i powstanie różnic w luzie zaworów. Uniknięcie tego zjawiska wymaga jedynie kilku prostych czynności. Podczas postoju należy ustawić w motocyklu najwyższy bieg i zakręcić tylnym kołem zgodnie z kierunkiem jazdy.
Może spodobać Ci się również:
Ładne, komfortowe i nowoczesne mieszkania to coś, co jest w stanie zachwycić każdego, kto planuje kupić nieruchomość. Ponadto niezwykle istotna jest tu wygoda, na jaką liczą kupujący. Dzieje się tak,…
Czytaj więcej