środa, 30 października 2024r.

Jak nakładać tynk mineralny baranek, by uzyskać porządaną strukturę?

photo 1444419988131 046ed4e5ffd6ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Zaprawy cienkowarstwowe są powszechnie wykorzystywane przy pracach remontowych wewnątrz mieszkania. Choć technika nakładania takiego tynku nieco różni się od klasycznej metody, mieszanki mineralne odznaczają się podobnymi, lub znacznie lepszymi właściwościami. Poza tym, z ich pomocą łatwiej przygotować unikalną fakturę, na przykład w stylu baranka. Jak się to robi?

Podłoże musi być w pełni czyste

To podstawowy krok, od którego powinniśmy zaczynać wszystkie prace remontowe. Tynki nie można nakładać na ścianę, gdzie znajdują się pozostałości farb, starych zapraw czy defekty powstałe na etapie budowania mieszkania. Wszystkie te niedoskonałości musimy usunąć lub wyrównać za pomocą szpachli.

Na tak przygotowane podłoże nakładamy preparat gruntujący. Najlepiej stosować środki, które są dedykowane przez producenta zaprawy tynkowej. Dzięki temu naniesiona później z pomocą agregatu tynkarskiego warstwa lepiej zwiąże się z podłożem i będzie bardziej wytrzymała. Po aplikacji preparatu zwykle musimy odczekać około 24 godziny i możemy przejść do właściwego tynkowania.

Jak nakładać zaprawę cienkowarstwową?

Przed rozpoczęciem pracy, powinniśmy dokładnie wymieszać produkt z wodą. Proporcje najczęściej podane są na opakowaniu i najlepiej przygotować mieszankę z pomocą agregatu tynkarskiego. Wtedy mamy pewność, że zaprawa będzie mieć jednolitą konsystencję.

Tynki mineralne są bardzo cienkie, a ich grubość najczęściej nie powinna przekraczać średnicy największych ziaren zastosowanego kruszywa. Zawarte w mieszance żywice epoksydowe i kleje doskonale połączą wszystkie składniki i pozwolą przygotować odpowiednią fakturę. Zaprawy cienkowarstwowe najczęściej przygotowuje się w formie pojedynczej powłoki, choć przy bardziej nierównych ścianach, możliwe będzie przygotowanie dodatkowej warstwy zabezpieczającej.

Od zacierania zależy najwięcej

Z pomocą agregatu tynkarskiego z Krakowa szybko nałożymy warstwę tynku na ściany. Ale to nie koniec pracy, ponieważ w następnym kroku musimy wyrównać powierzchnię i utworzyć fakturę baranka. Do tego celu przyda się specjalna paca tynkarska, którą wykonujemy koliste ruchy odpowiednio zacierając tynk.

To od nas zależy jak będzie wyglądać zewnętrzna powierzchnia. Jeśli zależy nam na stosunkowo gładkiej fakturze nie powinniśmy stosować zbyt dużego nacisku. Z kolei gdy postawimy na większy nacisk w trakcie zacierania, efekt będzie bardziej wyrazisty i widoczny. Warto jednak kontrolować pracę, ponieważ zbyt duża siła może wywołać przetarcia i osłabić strukturę tynku.

Może spodobać Ci się również:

Zakup domu jakie dokumenty? Jakich informacji może żądać kupujący mieszkanie?

Zakup domu jakie dokumenty? Jakich informacji może żądać kupujący mieszkanie?

1 sierpnia 2021

Zakup nowego mieszkania zawsze wiąże się z wieloma formalnościami zarówno ze strony sprzedającego, jak i kupującego. Dokładne wypełnienie dokumentów oraz odpowiednie skonstruowanie umowy kupna-sprzedaży jest bardzo ważnym elementem. Jednak oprócz…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady