niedziela, 06 lipca 2025r.

Jak nakładać tynk akrylowy na ściany?

photo 1531431057391 da7a1aabd412ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Warstwa tynkowa doskonale odizoluje ścianę od działania czynników atmosferycznych. To powłoka, która wyrównuje powierzchnię i osłania mury przed wilgocią. Dotychczas stosowane tynki cementowo-wapienne obecnie są zastępowane przez cienkowarstwowe akrylowe warstwy. W jaki sposób kładzie się takie zaprawy?

Przygotowanie powierzchni to podstawa

Zanim wykorzystamy profesjonalny agregat tynkarski z Krakowa, powinniśmy dokładnie oczyścić i wyrównać powierzchnię ścian. Na początku warto sprawdzić, czy poprzednia warstwa tynkowa jest stabilna i można na niej układać nową powłokę. Jeśli zauważymy drobne odspojenia, najlepiej skuć je i uzupełnić odpowiednią szpachlą.

Aby proces był bardziej efektywny, powinniśmy również zagruntować powierzchnię ścian. W tym celu warto kupić preparat dostosowany do właściwości zaprawy i podłoża, na którym tynk ma być układany. Gruntowanie przeprowadzamy minimum 12 godzin przed rozpoczęciem właściwych prac tynkarskich. Jeśli prace wykonujemy w zamkniętym pomieszczeniu, warto je później porządnie przewietrzyć.

Tynki maszynowe czy ręczne?

Obecnie ten pierwszy sposób wydaje się być bardziej efektywny. Producent agregatów tynkarskich zapewnia, że z użyciem maszyny łatwiej jest przygotować warstwę o idealnych parametrach, która będzie długo utrzymywać się na ścianie. Taki tynk odznacza się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym jest stosunkowo tani do przygotowania.

Ręczne metody w porównaniu z agregatem tynkarskim trwają też znacznie dłużej. Gdy stosujemy tradycyjną technologię musimy liczyć się z zagospodarowaniem nawet kilku tygodni na prace wykończeniowe. Taka technika wymaga również wprawy, by nałożony tynk miał spójną budowę.

W jaki sposób nakłada się tynk akrylowy?

To cienkowarstwowa zaprawa, która jest aplikowana w formie pojedynczej powłoki. Prace standardowo zaczynamy od zagruntowania powierzchni, a następnie z pomocą agregatu natryskujemy rozrobioną powłokę na ścianę. Warto przy tym pamiętać o odpowiednim trzymaniu pistoletu – powinien on znajdować się w odległości 15-25 cm od ściany.

Po częściowym zaschnięciu zaprawy przechodzimy do zacierania. Tynk akrylowy gwarantuje precyzyjne wygładzenie powierzchni, dlatego nie powinniśmy mieć problemów z uzyskaniem odpowiedniej faktury. Zaprawa maszynowa wysycha zwykle po kilkunastu godzinach.

Może spodobać Ci się również:

photo 1624454002302 36b824d7bd0acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyMHx8Y29zbWV0aWNzfGVufDF8MHx8fDE2ODI4NTM5OTAixlibrb 4.0.3q80w1080

Serum nawilżające do cery wrażliwej – dlaczego warto sięgnąć po wegański kosmetyk?

1 kwietnia 2023

Wraz z rosnącym zainteresowaniem wegańskimi kosmetykami, coraz więcej osób zwraca uwagę na ich skład szukając naturalnych, delikatnych produktów, które nie tylko będą skutecznie pielęgnować ich skórę, ale również będą przyjazne…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady