Jak nakładać tynk akrylowy na ściany?
Warstwa tynkowa doskonale odizoluje ścianę od działania czynników atmosferycznych. To powłoka, która wyrównuje powierzchnię i osłania mury przed wilgocią. Dotychczas stosowane tynki cementowo-wapienne obecnie są zastępowane przez cienkowarstwowe akrylowe warstwy. W jaki sposób kładzie się takie zaprawy?
Przygotowanie powierzchni to podstawa
Zanim wykorzystamy profesjonalny agregat tynkarski z Krakowa, powinniśmy dokładnie oczyścić i wyrównać powierzchnię ścian. Na początku warto sprawdzić, czy poprzednia warstwa tynkowa jest stabilna i można na niej układać nową powłokę. Jeśli zauważymy drobne odspojenia, najlepiej skuć je i uzupełnić odpowiednią szpachlą.
Aby proces był bardziej efektywny, powinniśmy również zagruntować powierzchnię ścian. W tym celu warto kupić preparat dostosowany do właściwości zaprawy i podłoża, na którym tynk ma być układany. Gruntowanie przeprowadzamy minimum 12 godzin przed rozpoczęciem właściwych prac tynkarskich. Jeśli prace wykonujemy w zamkniętym pomieszczeniu, warto je później porządnie przewietrzyć.
Tynki maszynowe czy ręczne?
Obecnie ten pierwszy sposób wydaje się być bardziej efektywny. Producent agregatów tynkarskich zapewnia, że z użyciem maszyny łatwiej jest przygotować warstwę o idealnych parametrach, która będzie długo utrzymywać się na ścianie. Taki tynk odznacza się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym jest stosunkowo tani do przygotowania.
Ręczne metody w porównaniu z agregatem tynkarskim trwają też znacznie dłużej. Gdy stosujemy tradycyjną technologię musimy liczyć się z zagospodarowaniem nawet kilku tygodni na prace wykończeniowe. Taka technika wymaga również wprawy, by nałożony tynk miał spójną budowę.
W jaki sposób nakłada się tynk akrylowy?
To cienkowarstwowa zaprawa, która jest aplikowana w formie pojedynczej powłoki. Prace standardowo zaczynamy od zagruntowania powierzchni, a następnie z pomocą agregatu natryskujemy rozrobioną powłokę na ścianę. Warto przy tym pamiętać o odpowiednim trzymaniu pistoletu – powinien on znajdować się w odległości 15-25 cm od ściany.
Po częściowym zaschnięciu zaprawy przechodzimy do zacierania. Tynk akrylowy gwarantuje precyzyjne wygładzenie powierzchni, dlatego nie powinniśmy mieć problemów z uzyskaniem odpowiedniej faktury. Zaprawa maszynowa wysycha zwykle po kilkunastu godzinach.
Może spodobać Ci się również:
Ramoneska – określenie to na pewno słyszeliśmy niejednokrotnie. Oczywiście najczęściej kojarzy nam się ono z okryciem wierzchnim, jednak nie każdy wie, co to za rodzaj kurtki. Może się również zdarzyć,…
Czytaj więcej