piątek, 19 kwietnia 2024r.

Jak czyścić obuwie sportowe, by nie utraciło swoich właściwości?

photo 1579446650032 86effeeb3389cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNXx8U2hvZSUyMGltcHJlZ25hdGlvbnxlbnwxfDB8fHwxNjYzNzQ5OTA3ixlibrb 1.2.1q80w1080

Przy właściwej pielęgnacji nowo kupione buty mogą nam służyć nawet kilka sezonów. Warto jednak po każdym użyciu sprawdzić je i jeśli potrzeba wyczyścić oraz zaimpregnować. W ten sposób uchronimy delikatną strukturę cholewki przed pękaniem i zniszczeniem. O czym dokładnie warto pamiętać, by zachować buty sportowe na dłużej?

Nie dopuść do przemoczenia obuwia

Nie zawsze da się uchronić produkty przed działaniem wilgoci, jednak powinniśmy pamiętać, by stosować buty rozważnie. Lekkie obuwie sportowe kupione w sklepie online mogą nie sprawdzić się podczas jesiennej pluchy, dlatego warto na ten czas wybrać np. solidne trekkingi. Czasem jednak będziemy zmuszeni przejść w deszczową pogodę w niedopasowanym obuwiu. Jak je wysuszyć?

Przede wszystkim zaraz po przyjściu do domu ściągnij buty, rozwiąż sznurowadła i wyciągnij wkładki na zewnątrz. Jeśli wody jest bardzo dużo, postaraj się zebrać jej nadmiar, wykorzystując zwykłą ściereczkę lub papier. Następnie możesz uzupełnić cholewkę od wewnątrz zgniecionym papierem, lub wsypać do środka ryż. Jego właściwości higroskopijne pomogą wchłonąć wilgoć. Pod żadnym pozorem nie stawiaj jednak butów w pobliżu źródła ciepła. Przez takie działanie możesz zniszczyć cholewkę!

Brud trzeba regularnie usuwać

Szczątki roślinne lub zwierzęce oraz błoto, które często znajduje się na podeszwie lub cholewie należy regularnie czyścić. Można wykorzystać do tego celu wilgotną ściereczkę lub szczotkę z miękkim włosiem, którą wystarczy przetrzeć buty. Najlepiej robić to zaraz po przyjściu do mieszkania, by jak najszybciej usunąć zanieczyszczenia.

Sklep Woliniusz sprzedaje obuwie częściowo odporne na zabrudzenia, z których łatwo usunąć nieczystości. W niektórych przypadkach można jednak spotkać się z wariantami, które znacznie trudniej doczyścić. Jeśli producent dopuszcza taką możliwość, można spróbować wyprać buty w pralce. Należy jednak wybrać program z wolnymi obrotami i niską temperaturą, która nie zniszczy struktury cholewki.

Podczas jesieni impregnacja to podstawa

Zabezpieczone obuwie może znacznie dłużej przeciwdziałać niekorzystnym czynnikom zewnętrznym. Dlatego czystą powierzchnię warto dodatkowo posmarować pastą lub specjalnym preparatem. W ten sposób tworzymy dodatkową warstwę chroniącą przed wilgocią i zabrudzeniami.

Skórzane buty wymagają również stosowania specjalnych odżywek. Korzystnie wpływają one na strukturę materiału, nadając mu idealny połysk i sprężystość. Pominięcie tego kroku może wiązać się z szybkim spękaniem skóry i obniżeniem jej wytrzymałości.

https://woliniusz.pl

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1593022356769 11f762e25ed9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8ZGVudGlzdCUyMGRlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjM5NDE2MjU1ixlibrb 1.2.1q80w1080

Co na stan zapalny zębów? Czy wizyta u stomatologa to jedyne rozwiązanie?

1 września 2022

Stany zapalne w jamie ustnej zawsze wiążą się z przykrymi dolegliwościami. Za taki stan może odpowiadać wiele czynników, a co za tym idzie zazwyczaj konieczna jest szybka interwencja stomatologa, by…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady