piątek, 26 kwietnia 2024r.

Do czego służy piaskowanie powierzchni stalowych?

Do czego służy piaskowanie powierzchni stalowych?

Końcowy etap obróbki metalowych przedmiotów obejmuje kilka procesów, mających na celu wyczyszczenie powierzchni, wygładzenie jej krawędzi czy nadanie odpowiedniej faktury. Jednym z nich jest piaskowanie, które przeprowadza się zwykle z wykorzystaniem ścierniwa o konkretnej frakcji ziaren. W poniższym artykule sprawdzimy, na czym polega ten proces, kiedy zwykle znajduje zastosowanie oraz po co się go wykonuje…

Piaskowanie przeprowadza się z kilku powodów…

To procedura pomagająca oczyścić powierzchnię stalowych elementów. Piaskowanie umożliwia także przekształcanie powierzchni metalu i ostateczne formowanie danego elementu. Efekty zabiegu są bardzo podobne do rezultatów powstałych podczas standardowego szlifowania.

Piaskowanie ma jednak jedną różnicę. Powierzchnia po wykonaniu procedury jest bardziej równa i ma delikatnie szorstką teksturę. Takie właściwości stalowego elementu znacznie ułatwiają jego malowanie. Stosowanie piaskowania wymaga jednak dodatkowego zabezpieczenia powierzchni przed działaniem czynników atmosferycznych.

Na czy polega ten proces?

Piaskowanie konstrukcji stalowych przeprowadza się za pomocą specjalnych urządzeń. Wykorzystują one ścierniwo o odpowiednich właściwościach, twardości oraz dostosowanej frakcji, czyli wielkości ziaren. Proces polega na uderzaniu drobinami piasku na czyszczoną powierzchnię pod określonym ciśnieniem. W zależności od typu stali, proces wymaga doboru odpowiednich parametrów pracy.

Jako ścierniwo często wykorzystuje się twarde materiały, takie jak piasek kwarcowy do piaskowania, rozdrobnione szkło, żużel, śrut lub suchy lód. Niezależnie od rodzaju materiału, ważne jest przede wszystkim ich odpowiednie rozdrobnienie i równomierny rozkład ziaren. Wykorzystanie konkretnego rodzaju ścierniwa zależy przede wszystkim od jego twardości, właściwości powierzchni do czyszczenia, a także efektu, który chcemy uzyskać.

Podczas piaskowania, zadbaj o swoje ciało

To skomplikowany technologicznie proces, przy którym pracownik jest stale narażony na otarcia i uszkodzenia skóry związane z odpryskującymi ziarnami. Dodatkowo podczas procesu w ciało mogą uderzać także cząstki metalowych elementów oderwanych od czyszczonej powierzchni.

Warto więc przede wszystkim zadbać o zabezpieczenie skóry. Odzież ochronna, okulary oraz kask to podstawa bezpiecznej pracy z piaskarką. Warto dodatkowo stosować sprawdzone ścierniwa, które nie będą wywoływać chorób pyliczych przy dłuższym wykorzystaniu. W pomieszczeniach, w których przeprowadzane jest piaskowanie warto zadbać także o odpowiedni system wentylacji ułatwiający oczyszczanie powietrza.

Może spodobać Ci się również:

Ile kosztuje prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe? Szacowane koszty usług

Ile kosztuje prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe? Szacowane koszty usług

30 listopada 2020

Dopełnianie wszystkich kwestii księgowych jest niezbędne podczas prowadzenia firmy.  W początkowym etapie wielu przedsiębiorców próbuje samodzielnie zajmować się księgowością. Jednak gdy firma się rozwija to lepszym pomysłem często jest skorzystanie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady