piątek, 19 kwietnia 2024r.

Dlaczego wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech nie zawsze jest ważne? Z czego mogą wynikać pojawiające się komplikacje?

photo 1505664063603 28e48ca204ebcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMHx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Wypowiedzenie umowy o pracę to dokument, który pozwala na rozwiązanie stosunku pracy. Pomimo tego, że wypowiedzenie wiąże się z zakończeniem pracy, to nie zawsze jest ono ważne. Niestety często pracownicy nie wiedzą, jak powinno wyglądać takie wypowiedzenie, dlatego też akceptują dokument wręczany przez pracodawcę. Co warto wiedzieć o prawidłowości wypowiedzenia i dlaczego ta wiedza jest tak istotna?

Wypowiedzenie umowy o pracę – kiedy jest ono nieważne?

Wyróżniamy tutaj dwie strony, które mogą przygotować wypowiedzenie umowy o pracę Niemcy. Jest to pracodawca oraz pracownik. Każda z tych stron ma prawo do wręczenia jednostronnego oświadczenia woli dotyczącego zwolnienia pod warunkiem, że jest ono ważne i zgodne z przepisami. Nie zawsze wypowiedzenie spełnia określone normy, dlatego pracownik powinien wiedzieć, kiedy jest ono nieważne.

Dokument, jakim jest wypowiedzenie nie jest ważne gdy:

  • nie posiada własnoręcznego podpisu
  • zawiera nieprawidłowo wyliczony okres wypowiedzenia
  • zostało przekazane w niewłaściwy sposób, poprzez e-mail, SMS lub ustnie
  • w przypadku wypowiedzenia nadzwyczajnego brak podanego jest powodu zwolnienia

Powyższe zasady, obowiązują nie tylko pracodawcę, ale też pracownika, jeśli ten będzie chciał przygotować wypowiedzenie.

Dlaczego pracodawcy popełniają błędy podczas przygotowywania wypowiedzeń?

Mogłoby się wydawać, że dokumentacja sporządzana przez samego pracodawcę nie zawiera błędów. Pracodawca powinien wiedzieć, jak napisać wypowiedzenie z pracy w Niemczech, ale jest on tylko człowiekiem i może się pomylić. Często błędy są wynikiem niedopatrzenia, ale zdarza się również, że są popełniane celowo.

Jeżeli w wypowiedzeniu, które otrzymałeś, zauważyłeś nieścisłości nie powinieneś tak tego zostawiać. Wypowiedzenie zawierające błędy jest bezskuteczne, dlatego też, jeśli to udowodnisz, istnieje szansa, że będziesz mógł zostać w obecnej pracy. Zdarza się również, że wypowiedzenie niezgodne z przepisami może rodzić obowiązek wypłaty przez pracodawcę odprawy.

Dlaczego pracownicy zatrudnieni w Niemczech, powinni korzystać z porad prawnych?

Znajomość prawa obowiązującego w Niemczech to trudny temat dla osób tam zatrudnionych. Główną barierą jest tutaj nieznajomość języka. Poza tym może się zdarzyć, że niemiecki pracodawca będzie chciał wykorzystać fakt, iż pracownik słabo zna język oraz nie orientuje się w przepisach.

Aby mieć pewność, że wszelkie kroki podejmowane przez pracodawcę, dotyczące warunków zatrudnienia, ale także ewentualnego wypowiedzenia są zgodne z prawem, należy konsultować to z prawnikiem. Dzięki temu dowiesz się, czy pracodawca jest uczciwy i czy możesz bez obaw pracować w danym miejscu.

Może spodobać Ci się również:

photo 1526676037777 05a232554f77cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2fHxTaG9lJTIwcnVubmVyc3xlbnwxfDB8fHwxNjY1MzI1Mzc2ixlibrb 1.2.1q80w1080

Kiedy najlepiej biegać? Sprawdź w jakim czasie udać się na trening!

1 grudnia 2022

Jogging może uprawiać każdy. Wystarczy odrobina kondycji, właściwie dobrane buty biegowe oraz chęci. I co ważniejsze nie trzeba wybierać jednej konkretnej godziny na trening, co czyni ten sport bardziej elastycznym.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady