Czy prawo niemieckie pozwala na zabranie wynagrodzenia pracownikowi? Czy Ty też możesz znaleźć się w takiej sytuacji?
Pracownik za przepracowany okres ma prawo do otrzymania wynagrodzenia. Zwlekanie z wypłatą bądź w ogóle brak wypłaty to duże naruszenie ze strony pracodawcy. Co ważne, pracownik w takiej sytuacji ma kilka możliwości, aby odzyskać swoje pieniądze. Jakie kroki może podjąć pracownik, który nie otrzymał wynagrodzenia i czy takie sytuacje zdarzają się często?
Nie otrzymałeś wynagrodzenia – co możesz zrobić?
Zarobki pracownika są chronione przez ustawę o minimalnym wynagrodzeniu, która określa minimalną stawkę godzinową, jaką pracodawca musi zapłacić swoim pracownikom. Wynagrodzenie pracownika nie może być zabrane przez pracodawcę, chyba że istnieje uzasadniony powód do potrącenia części lub całości wynagrodzenia.
Jeżeli pracownik nie spowodował umyślnie szkód lub nie opuścił miejsca pracy bez podania przyczyny, pracodawca powinien wypłacić należne pieniądze za wykonaną pracę. Co zrobić, gdy niemiecki pracodawca nie chce wypłacić pieniędzy? Masz tu kilka możliwości, gdzie jedną z nich jest odmowa świadczenia pracy do momentu wypłaty wynagrodzenia.
W sytuacji, gdy termin wypłaty minął, krokiem jaki możesz, a nawet powinieneś wykonać jest wysłanie pisemnego wezwania do zapłaty. Należy na nim podać konkretną kwotę, jaka nie została wypłacona oraz określić, z czego ona wynika. Czasami zdarza się, że wynagrodzenie zostanie wypłacone w niepełnej sumie, wtedy też masz prawo do dochodzenia swoich roszczeń.
Droga sądowna, czy zawsze jest konieczna?
Poprzednie próby wyegzekwowania wynagrodzenia nie przyniosły skutku? Nie pozostaje nic innego jak złożenie wniosku do sądu. Warto tutaj, jednak skorzystać z pomocy prawnika, który wie jak sporządzić pisma procesowe.
Dzięki temu wszelkie próby odzyskania wynagrodzenia będą odbywały się zgodnie z przepisami i w określonym terminie. Pracownik nie zawsze byłby w stanie przygotować stosowne pisma i dokumenty wymagane na poszczególnych etapach egzekwowania należności.
Zdarza się, że pracodawca już po listownym upomnieniu ureguluje zaległość. Nie zawsze jednak ma to miejsce i niektórzy pracownicy muszą walczyć dalej.
Co może stać za brakiem wypłaty wynagrodzenia?
Brak wynagrodzenia za pracę Niemcy zazwyczaj kojarzymy z nieuczciwością pracodawcy, który chce oszukać swoich pracowników. Często właśnie taka sytuacja ma miejsce. Czy istnieje jednak też inny powód, mogący stać za brakiem wypłaty?
Owszem, mogą być to również problemy w firmie i utrata przez pracodawcę płynności finansowej. Pracownicy nie powinni cierpieć z powodu zaistniałych problemów, gdyż brak wynagrodzenia to brak pieniędzy na utrzymanie siebie i swojej rodziny.
W niektórych przypadkach pracownik może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych, nawet pomimo istniejącego zatrudnienia, co regulują szczegółowe przepisy – Gleichwohlgewährung. Pozwala to na sfinansowanie swoich codziennych potrzeb, dzięki czemu pracownik, może nadal walczyć o wynagrodzenie. Urząd Pracy może także udzielić informacji co zrobić w przypadku niewypłacalności firmy. Aby ubiegać się o świadczenia, należy złożyć wniosek w ciągu 2 miesięcy od wszczęcia postępowania upadłościowego.
Może spodobać Ci się również:
Narożnik w salonie to centralny mebel. Skupia na sobie uwagę. Z reguły zajmuję sporą powierzchnię. Dzięki temu znajdzie się na nim miejsce dla każdego, kto chce wygodnie usiąść. Tworzy przestrzeń…
Czytaj więcej