piątek, 26 kwietnia 2024r.

Co grozi za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających?

unnamed file 5

Prowadzenie pojazdu wymaga pełnej koncentracji. Nawet najmniejsza nieuwaga może skończyć się wypadkiem, który niesie ze sobą poważne konsekwencje. Dlatego jazda pod wpływem używek, takich jak alkohol jest w naszym kraju prawnie zakazana. Niestety, policyjne statystyki wskazują, że wielu z nas wciąż ryzykuje i po zakrapianej imprezie mimo wszystko siada za kółkiem. Takie działanie jednak na prawdę się nie opłaca. Co grozi za przyłapanie podczas jazdy pod wpływem alkoholu?

Kiedy nie mogę prowadzić?

Pogotowie aresztowe, najczęściej spotyka się z pytaniem dotyczącym ilości promili we krwi, z którymi zatrzymany może jechać dalej. Czy przy jakiejkolwiek stężeniu etanolu można ogóle prowadzić? Tak, choć odpowiedzialne osoby zawsze będą siadać za kierownicą wyłącznie w pełnym stanie trzeźwości.

Zgodnie z prawem wyróżnia się 2 stany upojenia:

  1. Stan po użyciu alkoholu – w przypadku, gdy zawartość substancji we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila. W powietrzu wydychanym zakres ten wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg.
  2. Stan nietrzeźwości – jeśli przyłapany będzie miał stężenie alkoholu we krwi większe niż 0,5 promila lub obecność etanolu w wydychanym powietrzu przekroczy 0,25 miligrama.

Jakie kary grożą za powyższe wykroczenia?

Za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu mogą zostać przyznane kary:

  • długotrwałego zakazu prowadzenia pojazdów, czyli odebrania prawa jazdy,
  • grzywny, której wielkość dostosowana będzie do skali przewinienia,
  • umieszczenie informacji o skazaniu w Krajowym Rejestrze Karnym.

Największym problemem dla kierowców będzie oczywiście zatrzymanie prawa jazdy. Funkcjonariusze zwykle wyznaczają 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów, który może stanowić spore utrudnienie. Warto dodać, że w większości przypadków, osoby pod wpływem alkoholu nie miały wcześniej kontaktu z policją. W takiej sytuacji warto więc wykorzystać pogotowie prawne, które wyjaśni oskarżonemu podstawowe możliwości i prawa, jakie mu przysługują.

Sprawę można umorzyć?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jazda pod wpływem etanolu może zostać warunkowo umorzona. Dlatego właśnie pilna pomoc prawnika w trakcie zatrzymania może okazać się niezbędna. Warunkowe umorzenie jest korzystne z kilku powodów, jednak przede wszystkim nie dochodzi wówczas do skazania podejrzanego. Oznacza to, że kierowca wciąż rejestrowany jest w systemie jako osoba niekarana!

O taki rozwój sprawy mogą ubiegać się osoby, które nie były karane za umyślne przestępstwo. W takim przypadku, po złożeniu odpowiednich wniosków przez pogotowie aresztowe, sąd rozpatrzy całą sytuację życiową oskarżonego i może postanowić o umorzeniu sprawy. Oczywiście nie w każdej sytuacji da się doprowadzić do takiego zakończenia, praktyka pokazuje jednak, że przepis ten może mieć zastosowanie nawet przy stężeniu alkoholu przekraczającym 0,25 mg/dm3.

Może spodobać Ci się również:

photo 1485083269755 a7b559a4fe5eixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Jak działa agregat tynkarski? Sprawdź co musisz o nim wiedzieć…

1 sierpnia 2022

Aby przyspieszyć proces tynkowania, można wykorzystać specjalne urządzenie, jakim jest agregat do gipsu. To sprzęt, dzięki któremu możemy przygotować idealną powłokę w stosunkowo krótkim czasie. Technika aplikacji zaprawy trochę się…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady