środa, 30 listopada 2022r.

Bankiet w stylu black tie – o czym należy pamiętać przy wybieraniu stroju?

photo 1609500898894 01f1dc7ce527cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2N3x8c3VpdCUyMGdyZWVufGVufDF8MHx8fDE2NDI0MTc2NDUixlibrb 1.2.1q80w1080

Black tie to forma stylu stroju, który jest zwykle noszony na prestiżowych imprezach, takich jak bankiety, wesela i gale. Odnosi się głównie do zasady zachowania wysokiej klasy elegancji, w której mieści się smoking – bardzo formalny i niebywale elegancki strój męski. O tym, że należy na daną imprezę założyć taki strój, informuje zawsze dopisek na zaproszeniu.

Black tie zyskał popularność w londyńskim wyższym społeczeństwie wśród arystokratycznej klasy wyższej i rodziny królewskiej w XIX wieku. Wkrótce stał się standardem doskonałości oraz elegancji w modzie i do dziś preferowany jest przy uroczystych imprezach okolicznościowych. Warto pamiętać, że najbardziej elegancki jest uszyty przez doświadczonego krawca smoking na miarę.

Jak wygląda smoking akceptowany w stylu black tie?

Typowy smoking składa się z dwóch części: marynarka i spodnie. Marynarka ma szerokie klapy obszyte odpowiednim materiałem i może być jedno- lub dwurzędowa. Spodnie natomiast mają prosty krój i muszą sięgać do kostek tak, by materiał nie zwijał się na butach. 

Istotne jest, że niegdyś obowiązkowym kolorem smokingu był czarny, ale współcześnie smokingi w wydaniach bardzo formalnych są również granatowe. Tu warto zaznaczyć, że kolor spodni nieodmiennie jest czarny.

Co poza marynarką i spodniami wyróżnia się w smokingu?

Na pewno założenie smokingu to ograniczona dowolność stylistyczna. To, co wyróżnia ten strój to ponadczasowa elegancja, której nie można zaburzyć nietradycyjnymi elementami. To dotyczy nie tylko spodni i marynarki, ale wszystkich składowych tego formalnego stroju.

Koszula w tym przypadku musi być biała, uszyta z doskonałej jakości sztywnej bawełny tak, aby nie gniotła się oraz nie prześwitywała. Istotne, by miała krytą linię guzików, elegancko wykończone mankiety, koniecznie na spinki, a nie na guziki. Ważne też, że kołnierzyk koszuli musi być dostosowany do założenia muchy.

Dodatki do smokingu, które wpływają na elegancki wygląd.

Świetnie skrojony i uszyty perfekcyjnie smoking, to podstawa eleganckiego wyglądu. Jednakże warto pamiętać, że o całości świadczą detale, a wśród nich znajdziemy czarną muchę, kamizelkę lub pas hiszpański, koniecznie w kolorze białym i białą poszetką. To, co ma również wpływ na wygląd to dobrze dopasowane buty, przy czym do smokingu pasuje jedynie czarne, skórzane, lakierowane obuwie.

Wygląd ukoronuje dopasowany zegarek oraz odpowiednio eleganckie spinki do mankietów. Znając zasady oficjalnego dress codu mężczyzna może tak dobrać strój i w taki sposób go zaprezentować, by wyróżniał się wśród innych elegancją, szykiem oraz pewnością siebie.

Może spodobać Ci się również:

Wykładzina PCV - gdzie się sprawdzi?

Wykładziny obiektowe – gdzie się sprawdzą?

25 października 2020

Dobre wykładziny powinny cechować się przede wszystkim wytrzymałością, estetycznym wyglądem, łatwością montażu i niewymagającym sposobem pielęgnacji. Te kryteria spełnia bez wątpienia wykładzina PCV. Dobra alternatywa dla wykładziny dywanowej Mimo szeregu swoich zalet, wykładzina…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady