piątek, 22 listopada 2024r.

Co to jest elektrokorund i do czego się go stosuje?

Co to jest elektrokorund i do czego się go stosuje?

Wiele jest popularnych ścierniw stosowanych do czyszczenia powierzchni metali, drewna, elementów ceramicznych i innych materiałów. W zależności od rodzaju surowca trzeba dobrać materiał trący, który będzie miał wyższe parametry wytrzymałościowe od czyszczonego materiału. Najlepsze ścierniwa powstają z diamentowych ziaren, które w syntetyczny sposób łączone są w laboratoriach. Nieco mniej odpornym, lecz równie wydajnym produktem do szlifowania jest elektrokorund. Sprawdzimy dziś jakie cechy posiada ten wyrób i kiedy najlepiej go zastosować.

Elektrokorund… Czyli co?

To materiał ścierny wytwarzany w sposób sztuczny z boksytów. Kryształy mają imitować naturalny korund, czyli minerał, będący, z chemicznego punktu widzenia tlenkiem glinu. Cechuje się on bardzo wysoką twardością, wytrzymałością na działanie temperatur, a przy tym łatwo można go wytworzyć w warunkach laboratoryjnych.

Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje tego materiału:

  1. Elektrokorund zwykły – materiał odporny na działanie czynników chemicznych. Zbudowany jest z kryształów syntetycznego korundu i szkliwa, które je spaja,
  2. Elektrokorund półszlachetny – produkt pośredni, do jego produkcji stosuje się większe ilości reduktora, co powoduje zwiększenie kryształów tlenku glinu w ogólnej zawartości ścierniwa,
  3. Elektrokorund szlachetny – produkt najwyższej czystości chemicznej spośród materiałów ściernych bazujących na tlenku glinu. Materiał ścierny w 98,5% składa się z kryształów korundu, zawiera też znikome zawartości obcych minerałów i fazy szklistej.

Zastosowanie materiału ściernego

Elektrokorund dzięki szczególnym właściwościom wykorzystywany jest prawie wyłącznie jako surowiec ścierny. Wytwarzane są z niego materiały szlifierskie o spoiwie ceramicznym, żywicznym, a także płótna i papiery do czyszczenia powierzchni.

Ze względu na dużą wytrzymałość, produkt można stosować do przecinania i szlifowania trwałych materiałów, takich jak: stal węglowa, stal nierdzewna, żeliwo, drewno czy tworzywa sztuczne. Elektrokorund może także posłużyć jako luźne ścierniwo przy obróbce strumieniowo ściernej. Wykorzystuję się go również do szorstkowania powierzchni przed jej lakierowaniem.

Jak wytwarzany jest elektrokorund?

Technologię tworzenia ścierniwa opracowano już na początku XX wieku i od tego czasu proces w nieznacznym stopniu uległ modyfikacji. Podstawą do produkcji materiału jest boksyt. Jest to ilasta skała osadowa o dużej zawartości glinu, której zaletą jest korzystna cena. Posiada jednak dużą ilość wody, przed zastosowaniem surowca usuwa się ją, wykonując prażenie w temperaturze 800°C. Inną metod osuszania jest także spiekanie materiału z dodatkiem koksu i wiórków żeliwnych.

W kolejnym etapie, z wytopionego bloku elektrokorundowego otrzymywane jest ziarno elektorkorundu zwykłego będącego zlepkiem kryształów i fazy szklistej. Ten dodatkowy materiał służy jako wzmocnienie połączenia materiału z powierzchnią narzędzia ściernego.

Może spodobać Ci się również:

photo 1642977195677 e3533a97b9c3cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0MHx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Dlaczego martwe zęby ciemnieją? Jak można poprawić wygląd martwych zębów?

1 grudnia 2023

Martwe zęby to problem wielu osób, u których przeprowadzano leczenie kanałowe. Niestety takie zęby znacznie odróżniają się od zdrowych i białych zębów, przez co uśmiech nie prezentuje się tak atrakcyjnie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady