Zatrudnienie obcokrajowca – jaka umowa? Na jakie udogodnienia mogą liczyć zatrudnieni obcokrajowcy?
Obcokrajowcy szukający pracy na terenie Polski często chcą pracować na takich samych zasadach jak polscy pracownicy. Każda osoba zatrudniona na terenie naszego kraju objęta jest przepisami, które regulują kwestię zatrudnienia. Na jaką umowę mogą liczyć obcokrajowcy i w jakiej formie musi zostać zawarta taka umowa?
Jaką umowę może podpisać obcokrajowiec pracujący w Polsce?
Bardzo ważnym aspektem jest to, że wszyscy pracownicy zatrudnieni na terenie Polski muszą zawrzeć ze swoim pracodawcą umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną. Dzięki umowie praca będzie legalna, a tym samym pracownik będzie mógł liczyć na pewne korzyści wynikające z takiego właśnie zatrudnienia.
Prawo to nie obejmuje tylko Polaków, ale też obcokrajowców, którzy chcą pracować w naszym kraju. Oznacza to, że przepisy regulujące kwestię zatrudnienia dotyczą każdego pracownika bez względu na jego pochodzenie. Praca dla obcokrajowców wiąże się z konieczością zawarcia umowy na piśmie, co da pewność zatrudnienia na odpowiednich warunkach.
Jakie wymagania musi spełnić obcokrajowiec, aby móc pracować w Polsce?
Obcokrajowcy, którzy chcą pracować w Polsce, muszą dopełnić wiele formalności. Do najważniejszych z tych spraw zaliczamy: uzyskanie zezwolenia na pracę. Należy wspomnieć, że w przypadku osób z niektórych państw obowiązuje uproszczona procedura zezwolenia na pracę.
Poza tym pracownik musi podpisać umowę z daną firmą, gdzie będzie pracować. Następnie pracodawca zobowiązany jest do zgłoszenia swojego pracownika do ubezpieczenia i odprowadzania a niego wszystkich wymaganych składek. Najchętniej wybierana jest praca na produkcji przez obcokrajowców z Ukrainy, Nepalu czy Indii.
Nielegalne zatrudnienie – czy problem ten wciąż istnieje?
Niestety zdarza się, że pracodawcy uchylają się od podpisywania umów ze swoimi pracownikami. Oczywiście takie zachowanie zagrożone jest karą, którą nakłada się na nieuczciwego pracodawcę. Dochodzi jednak do sytuacji, gdy pracownik przyzwala na takie traktowanie i pracuje wiele lat bez umowy i odprowadzania jakichkolwiek składek.
Problem ten dotyczy polskich pracowników oraz tych przyjeżdżających do pracy z zagranicy. Praca na czarno to uchylenie od płacenia składek, czy podatków, co przekłada się na większy dochód.
Takie działanie sprawia, że lata nielegalnej pracy nie są liczone do emerytury. Warto wspomnieć, że najwięcej korzyści na nielegalnym zatrudnieniu czerpie pracodawca, tym samym wykorzystując swoich pracowników. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się już coraz rzadziej, dzięki czemu pracownicy czują się bezpieczniej i mogą korzystać ze wszystkich przysługujących im praw.
Może spodobać Ci się również:
Czy zdarzyło Ci się podczas szczotkowania zębów zauważyć krew na szczoteczce? A może masz wciąż zaczerwienione dziąsła i zauważasz, że się cofają? To wszystko objawy podstępnej choroby jamy ustnej: paradontozy,…
Czytaj więcej