Wkład okrągły do komina, czy owalny. Który wybrać?
Odpowiedni system kominowy wymaga dopasowania do urządzenia grzewczego. Taki system musi być zaopatrzony we wkład kominowy. W zależności od urządzenia ogrzewającego dom wybrać należy między dwoma rodzajami tego ważnego elementu.
Wkład kominowy okrągły i wkład owalny różnią się nie tylko kształtem. Owalne rury stosowane są w kominach o prostokątnym przekroju. Natomiast wkłady okrągłe dobrze pasują do kwadratowych przewodów, gdyż lepiej dopasowują się do światła kanału.
Wkłady owalne. Kiedy stosować?
Zastosowanie tego rodzaju wkładu zapewnia bardziej efektywne odprowadzenie spalin. Wkłady owalne stosuje się w przypadku starych kominów wykonanych z ceglanych materiałów budowlanych. Stare przewody kominowe nie muszą być przebudowywane, a owalne wkłady dobrze uszczelniają wnętrze komina.
Wkłady wykonywane są najczęściej ze stali. Wybierając żaroodporne rury można nie tylko uszczelnić komin, ale również wzmocnić przed pożarem wewnątrz. Taki system nadaje się do paliw stałych, np. drewna i zapewnia wysoki wskaźnik efektywności spalania.
W przypadku stosowania innych paliw może być konieczne użycie materiałów kwasoodpornych. To wiąże się z wyborem blachy odpowiedniej konstrukcji i grubości.
Dlaczego warto sięgnąć po wkład okrągły?
Okrągły wkład kominowy dobrze pasuje do kwadratowych przewodów kominowych. Wykorzystać go również warto, gdy trzeba wzmocnić istniejący komin. Ich uniwersalne możliwości pozwalają na szerokie wykorzystanie w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym.
Elementy mogą być łączone plazmowo, jeśli wymagana jest absolutna szczelność. Mogą też być łączone kielichowo. W tej metodzie elementy zyskują na trwałości i długowieczności. Warto sięgnąć po stalowe rury z odpowiednim certyfikatem jakości CE. Tylko odpowiednie testy jakościowe pozwalają na bezpieczne zamontowanie i korzystanie z systemu kominowego.
Zastosowanie wkładu kominowego
Ze względu na swoją uniwersalność wkład okrągły pasuje do wielu urządzeń grzewczych. Można wykorzystać go do połączenia z kotłem olejowych. Sprawdzi się również w przypadku kotła na gaz lub urządzeń opalanych węglem i innymi paliwami stałymi.
Jest łatwy w montażu i produkowany w szerokiej gamie rozmiarów. Zapewnia wysoką sztywność i dobre uszczelnienie w połączeniu kielichowym. Warto przy doborze zwrócić uwagę na rodzaj spalin odprowadzanych i wybrać wkład okrągły kwasoodporny lub żaroodporny.
Odpowiedni dobór wkładu do komina jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania całego systemu ogrzewania. Zwrócić należy uwagę na każdy element, jego konstrukcję oraz umiejscowienie urządzenia i przewodów.
Może spodobać Ci się również:
Restrukturyzacja to nic innego jak radykalne i gruntowne zmiany w przedsiębiorstwie dokonywane w sposób nowoczesny. Zmiany te ukierunkowane są na poprawę efektywności i skuteczności przedsiębiorstwa w zakresie działania, struktury i…
Czytaj więcej