Wapno ogrodowe kiedy stosować? O czym pamiętać dbając o glebę?
Piękny i kolorowy ogród to marzenie nie jednej osoby. Mnóstwo różnych roślin i kwiatów to coś, co sprawia, że czujemy się wyjątkowo. Jednak pielęgnacja takiego ogrodu wiąże się z wieloma wyzwaniami, a przede wszystkim z posiadaniem odpowiedniej wiedzy na ten temat. Podstawowym elementem ładnego ogrodu jest ziemia, która także wymaga pielęgnacji.
Kiedy i jak stosować wapno ogrodnicze?
Żeby gleba była w dobrym stanie koniecznie musimy o nią zadbać. Popularnym i często stosowanym zabiegiem jest wapnowanie gleby. Wapno ogrodnicze najlepiej jest stosować późnym latem lub wtedy kiedy rozpocznie się już jesień.
Jest to dosyć istotne, ponieważ po wapnowaniu nie należy sadzić żadnych roślin. Ziemia musi mieć czas na to, aby dokładnie wymieszała się z wapnem. Warto także wiedzieć, żeby przez około 3 tygodnie nie stosować, żadnych innych nawozów.
Jeżeli chodzi o sposób, w jaki przeprowadza się wapnowanie, jest on zawsze taki sam. Natomiast różnica dotyczy ilości dawek wapna, jakie użyjemy. Jest to uzależnione od pH gleby oraz jej typu, więc zanim zabierzemy się do pracy, należy przyswoić najważniejsze zagadnienia dotyczące pielęgnacji ogrodu.
W jakim celu stosuje się wapno ogrodowe?
Głównym powodem stosowania wapna w ogrodzie jest zmiana odczynu gleby. Chodzi tu o to, żeby miała ona odczyn lekko kwaśny, ponieważ jest on najbardziej odpowiedni dla większości roślin. Jeśli gleba będzie za kwaśna wtedy rośliny nie, będą rosły tak jak, należy z powodu niedostatecznej ilości potrzebnych składników.
Jak rozpoznać, że gleba jest za kwaśna? Otóż świetnym sposobem jest użycie specjalnego kwasomierza, który pokaże, jaki jest faktyczny stan ziemi. Innym równie dobrym rozwiązaniem jest oddanie niewielkiej próbki do badania laboratoryjnego, gdzie również bez problemu otrzymamy wynik.
Jeśli zdecydujemy się na przeprowadzenie takiego badania, próbki musimy pobierać w kilku miejscach. Tak samo wygląda to podczas mierzenia kwasomierzem.
Na co zwrócić uwagę podczas wapnowania?
Żeby zastosowanie wapna przyniosło zamierzone rezultaty cały proces, trzeba prawidłowo przeprowadzić. Wapno powinno być rozsypywane w czasie kiedy pogoda jest bezwietrzna, co zapobiegnie rozsypaniu się poza wyznaczony obszar. Dodatkowo ziemia musi być sucha, a więc nie może padać deszcz.
W momencie, kiedy wysypiemy wapno, trzeba jak najszybciej przekopać ziemię, tak żeby zostało ono dobrze wymieszane z glebą. Przekopanie nie musi być głębokie, ale też nie zbyt płytkie.
Na gleby torfowe i lekkie nie można stosować wapna. Idealnym rodzajem do użycia tego typu preparatu są gleby ciężkie.
Może spodobać Ci się również:
Trądzik różowaty to choroba skóry charakteryzująca się częstym i uporczywym zaczerwienieniem i podrażnieniem na powierzchni skóry oraz rozszerzeniem naczyń krwionośnych w jej głębi. Aby leczyć ten stan, wielu lekarzy przepisuje…
Czytaj więcej