poniedziałek, 17 czerwca 2024r.

Układy hamulcowe w young timerach, dlaczego są tak popularne?

unnamed file 8

Do najczęściej wyszukiwanych części samochodowych należą: układ hamulcowy fiat seicento, układ hamulcowy fiat cinquecento. Dlaczego to właśnie te dwa young timery cieszą się niegasnącą popularnością?

Fiat cinquecento — krótka historia 

Po raz pierwszy wyprodukowano go w 1991 roku. Był następcą fiata 126p i pierwszym samochodem w Tyskiej Fabryce Fiat Auto Poland, które w całości wyprodukowano w Polsce. Ostatni fiat cinquecento został stworzony w tyskiej fabryce w 1998 roku.

Dlaczego ten model jest tak wyjątkowy, że skupujący go pasjonaci szukają do niego części,  takich jak pompa hamulcowa cinquecento, przewód hamulcowy cinquecento, czy układ hamulcowy do fiata cinquecento? Odpowiedzią może być fakt, że fiat cinquecento z 1998 r. Muzeum Techniki w Warszawie. 

Fiat seicento — godny następca „czinkusia”

Fiat Seicento okazał się być godnym następcą swoje poprzednika, „czinkusia”, jak pieszczotliwie go nazywano. W produkcji tyskiej filii  FAP był w latach 1997-2010. Kultowym modelem fiata cinquecento, sprzedawanym w limitowanej ilości był model Olimpia (Seicento 900).

Co sprawiało, że był tak wyjątkowy? Wprowadzono go na rynek samochodowy w 2000 roku, jako model luksusowy. Wyróżniało go:  lakierowane zderzaki, uchylne szyby z tyłu i co najważniejsze — magnetofon Clarion z możliwością podłączenia zmieniacza płyt CD. 

Pamiętacie te szalone podróże pustymi drogami, gdy we włosach czuło się wiatr, a w samochodzie grały piosenki Nirvany z najnowszej płyty CD? To były czasy! Pasjonaci young timerów jako główny powód swojego zainteresowania nimi, wymieniają właśnie ten sentyment. 

Jakie są obecnie najczęściej poszukiwane części do fiata seicento? Pompa hamulcowa seicento, klocki hamulcowe seicento 900 (limitowana edycja!) oraz układ hamulcowy seicento. Wszystkie części są trudno dostępne, ale nie niemożliwe do kupienia. 

Czy opłaca się kolekcjonować stare samochody?

Z samochodami retro jest tak, że albo się je kocha i nie wyobraża sobie życia bez dłubania w nich po kilka godzin w ciągu dnia, albo kompletnie nie czuje tej pasji. Niektórzy kolekcjonerzy odnawiają swoje perełki, by doprowadzić je do pełnej sprawności i świetności, a następnie sprzedać za wysoką sumę.

Innym wystarczy możliwość uczestnictwa w giełdach samochodowych i zjazdach dla miłośników klasyków, by wymienić się informacjami, doświadczeniami i poczuć się, jakby było się w starym filmie.

Trudno jest mówić o tym, czy pasja się opłaca. Wartość, jaką ze sobą niesie, ciężko przeliczyć na pieniądze. Można za to jednoznacznie stwierdzić, że ludzie z pasją, to ludzie z bogatą duszą,

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1674485135526 b5a686b33dfecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHxpbnN1bGF0aW9uJTIwZm9hbXxlbnwxfDB8fHwxNjc3NjY0NjY4ixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak radzić sobie z mostkami termicznymi przy użyciu pianki PUR?

1 lutego 2023

Jednym z największych problemów, które pojawiają się w źle zaizolowanym domu są mostki termiczne, dlatego warto wiedzieć, jak im zaradzić. Kluczowa w walce z mostkami termicznymi w budynku jest odpowiednia…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady