poniedziałek, 26 lutego 2024r.

Smoking na miarę, czyli klasycznie i nowocześnie na wyjątkową okoliczność w stylu black tie

photo 1589878607503 332b014f13c1cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxM3x8c3VpdCUyMGdyZWVufGVufDF8MHx8fDE2NDI0MTc2NDUixlibrb 1.2.1q80w1080

W przypadku uroczystości wymagającej wyjątkowo formalnego stroju poprawna prezentacja jest osiągana tylko poprzez pozostanie wiernym klasycznemu wyglądowi smokingu. Jednak to, co kiedyś uważaliśmy za klasyczne, jest dziś modyfikowane i zmieniane, że odbiega zasadniczo od tradycyjnego oryginału. 

Próbując wyrazić swoją indywidualność, wielu projektantów wprowadziło kolor, wzory i ekstrawagancję do tego, co zawsze miało być konserwatywnym i formalnym strojem wyższego poziomu elegancji. Jednakże należy pamiętać, że piękno wyglądu dobrze ubranego dżentelmena tkwi w odpowiednim dopasowaniu stroju oraz dodatków i w eleganckiej prostocie. Zastanawiając się, jak wybrać smoking na miarę, warto zapoznać się z kluczowymi zasadami. 

Marynarka klasyczna – dla tradycjonalistów 

Podstawowym elementem smokingu jest krój i fason marynarki. Finalnym i najbardziej formalnym modelem marynarki smokingowej jest model jednorzędowy.

W przeciwieństwie do zwykłych garniturów ma ona tylko jeden guzik, który pozwala na wycięcie przodu w głębokim kształcie litery „V”, naśladując w ten sposób idealny męski tors. Ponieważ model jednorzędowy jest często noszony bez zapinania guzików, wymaga, aby odsłonięty pasek spodni był zakryty cummerbundem lub kamizelką. 

Nowoczesne podejście do marynarki 

Model dwurzędowy został zaakceptowany jako nieformalna alternatywa dla jednorzędowego w 1930 roku i jest obecnie uważany za poprawny. Ten model wygląda lepiej zapinany na guziki, gdy użytkownik stoi, więc nie ma potrzeby zakrywania talii. Istotne jest też, że klapa z daszkiem pochodzi od fraka, uważana jest za najbardziej formalną. 

Podczas gdy kolor czarny jest normą, nocny błękit stał się również klasykiem. Ten niezwykle ciemny odcień granatu osiągnął swoją popularność w 1930 roku ze względu na jego zdolność do zachowania blasku w sztucznym świetle, podczas gdy czarna tkanina jest na ogół bardziej odblaskowa i czasami może wydzielać zielonkawy lub szarawy odcień. 

Spodnie smokingowe tradycja i nowoczesność 

Spodnie smokingowe wykonane są z tej samej tkaniny co marynarka i w tym samym kolorze. Przycięty nowocześnie pas spodni jest stosunkowo nowym wynalazkiem zaprojektowanym w celu zastąpienia jedwabnego, szerokiego pasa lub kamizelki. Minimalizm spodni wizytowych dopełniają strategicznie rozmieszczone boczne kieszenie i brak mankietów. 

Kilka elementów może odbiegać od oryginału. Jednakże należy podkreślić, że dobrze wykonany smoking, niezależnie od stylu, to taki, który idealnie leży na mężczyźnie. I o ten aspekt panowie muszą się martwić najbardziej, szukając wyjątkowo eleganckiego stroju.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Jak wygląda surdut? Ponadczasowa elegancja i dobry styl w oryginalnym stroju

1 lipca 2021

Garnitury i smokingi, można powiedzieć, że to codzienność formalnej mody męskiej. Mniej popularne, choć od czasu do czasu, wymagane przez okoliczności są fraki, a najrzadziej wybierany formalny strój męski to…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady