sobota, 23 listopada 2024r.

Ryczałt ewidencjonowany – co warto o nim wiedzieć?

unnamed file 5

Ryczałt ewidencjonowany to obecnie jedna z najczęściej wybieranych form opodatkowania działalności gospodarczej. Dlaczego właśnie ten sposób rozliczenia z fiskusem cieszy się tak dużą popularnością wśród przedsiębiorców? Jakie zalety ma przywołane rozwiązanie? Czy dla każdego jest równie korzystne? Odpowiedzi na przywołane pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Ryczałt ewidencjonowany – co to takiego?

Ryczałt ewidencjonowany, jak wspomniano na wstępie, jest jednym ze sposobów rozliczenie się z fiskusem. W tym przypadku podstawą naliczenia podatku są przychody danej firmy, a więc wszystkie wykazane zyski przedsiębiorstwa. Różnią się one od rzeczywistych dochodów i obejmują również koszty prowadzonej działalności. 

Jakie korzyści niesie za sobą ryczałt ewidencjonowany?

Opisywana forma opodatkowania ma wiele różnych zalet. Ryczałt  ewidencjonowany nie wymaga prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Przedsiębiorca musi jedynie rejestrować uzyskiwane przychody i na ich podstawie wyliczać należny fiskusowi podatek. W rezultacie może zaoszczędzić sporo czasu na obsłudze finansowo-rachunkowej firmy. To ważne zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w sprawach dotyczących księgowości.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to również niższe stawki podatkowe oscylujące w granicach od 2 do 17%. Ich wysokość zależy przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności, a także zysków przedsiębiorstwa. Warto zwrócić uwagę na fakt, że przepisy prawa podatkowego w wyżej wymienionym zakresie stale podlegają różnym modyfikacjom. Zmieniają się poszczególne kwoty i progi. Dlatego przedsiębiorcę powinien na bieżąco śledzić zapisy i aktualizację poszczególnych rozporządzeń.

Komu ryczałt ewidencjonowany przynosi najwięcej korzyści?

Należy podkreślić, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie jest dostępne dla wszystkich płatników, a zatem nie każdy może skorzystać z tej formy opodatkowania. Nie obejmuje ona między innymi właścicieli aptek czy osób, które handlują częściami do pojazdów mechanicznych. Po ten sposób rozliczania z fiskusem mogą sięgnąć natomiast przedstawiciele tak zwanych wolnych zawodów, na przykład architekci i tłumaczy języków obcych.

Przedsiębiorca musi zgłosić chęć rozliczania ryczałtem ewidencjonowanym w momencie zakładania firmy lub w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej do właściwego urzędu skarbowego, zgodnego z miejscem zamieszkania.

 

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1477281765962 ef34e8bb0967cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3fHx1bml2ZXJzaXR5fGVufDF8MHx8fDE2NzQ2ODg5OTYixlibrb 4.0.3q80w1080

Surdopedagogika – co to jest? Co można robić po kierunku surdopedagogiki?

1 września 2023

Uczelnie oferują dużą liczbę ciekawych kierunków, jeżeli chodzi o pracę z dziećmi. Co więcej, dzięki temu można wybrać kierunek, który jest najbardziej zbliżony do naszych zainteresowań. Jednym z takich kierunków…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady