środa, 30 listopada 2022r.

Projekt domu a wymiary działki – o czym pamiętać, przygotowując plan domu? Dlaczego warto zasięgnąć rad architekta?

Projekt domu a wymiary działki - o czym pamiętać, przygotowując plan domu? Dlaczego warto zasięgnąć rad architekta?

Budowa domu to wielkie przedsięwzięcie, które trzeba porządnie przemyśleć. W pierwszej kolejności konieczne jest sprawdzenie wszelkich formalności związanych z działką, na której ma stanąć nieruchomość. Powierzchnia terenu ma duży wpływ na wykonanie projektu. Biorąc pod uwagę wymiary, w niektórych wypadkach lepszym rozwiązaniem będzie postawienie budynku piętrowego, a w innych można sobie pozwolić na większy dom parterowy. 

Jakie długości musi mieć działka, żeby można było na niej budować?

Przede wszystkim warto wspomnieć, jaką minimalną powierzchnię powinna mieć parcela, na której można postawić budynek mieszkalny. Jednak w Prawie budowlanym nie można znaleźć dokładnej informacji na ten temat. 

W dokumencie ze stycznia 2018 roku widnieją informacje na temat usytuowania obiektów architektonicznych na działce. Dom musi stać przynajmniej 3 metry od granic działki, a jeżeli w danej ścianie umieszczone są drzwi lub okna, odległość ta wzrasta do czterech metrów. Biorąc pod uwagę te ustalenia, można powiedzieć, że na terenach miejskich optymalna powierzchnia parceli, na której może stać budynek, powinna mieć przynajmniej 300 m2, na terenach wiejskich i podmiejskich przynajmniej 1000 m2. 

Pomoc architekta przy wykonywaniu projektu 

Planowanie domów to dość skomplikowany proces, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty. To on dokładnie wie, o czym pamiętać i jak odpowiednio zaprojektować budynek, biorąc pod uwagę warunki terenu. Architekci domy jednorodzinne projektują z największą starannością. Skorzystanie z ich usług to dużo lepsze rozwiązanie niż zakup gotowego planu. Specjalista bierze pod uwagę nie tylko czynniki zewnętrzne związane z charakterem działki, ale także indywidualne preferencje klienta. 

Wykonując nowoczesne projekty domów architekt wykorzystuje najbardziej popularne i ekonomiczne rozwiązania. Dzięki temu budynki są niezwykle użyteczne, przemyślane, a także dostosowane do potrzeb właścicieli. Indywidualne projekty domów to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zakup gotowców. Właściciel może mieć gwarancję, że będzie mieszkał w miejscu, które w 100% mu odpowiada. Ponadto współpraca z architektem pozwala na konsultacje na dowolnym etapie budowy. Warto już dzisiaj poszukać sprawdzonego architekta w mieście Kraków, aby na zakupionej działce postawić wymarzony dom. Wbrew pozorom taka usługa nie jest tak droga.

Może spodobać Ci się również:

photo 1582276697970 3d9bc5cdcad2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxtZXRhbCUyMHdvcmt8ZW58MXwwfHx8MTYzNTE3MjkzMgixlibrb 1.2.1q80w1080

Szlifierka taśmowa do metalu – jak zrobić? Kiedy warto zbudować własną maszynę?

1 marca 2022

Szlifierka taśmowa do metalu to jedna z maszyn obróbczych, która jest bardzo popularna. Prace dotyczące obróbki metalu za pomocą tego typu urządzeń są niezbędne do wykonywania prac w zakładach produkcyjnych.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady