wtorek, 31 stycznia 2023r.

Prawnik – co robi? Ile kosztuje? Prawnik od wspólnot mieszkaniowych

Prawnik - co robi? Ile kosztuje? Prawnik od wspólnot mieszkaniowych

Obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych jest usługą, która skierowana jest do zarządców wewnętrznych wspólnot oraz administratorów w szerokim zakresie. Czym zajmuje się prawnik od wspólnot mieszkaniowych? Ile kosztują jego usługi?

Obsługa prawna dla lokatorów

Pomoc w tym zakresie dotyczy przede wszystkim:

  • windykacji sądowej z tytułu opłat administracyjnych oraz zaliczek na fundusz remontowy,
  • windykacji należności dotyczących zarządu nieruchomością wspólną,
  • spraw w sądzie, które mają za zadanie sprzedaż lokali w formie komorniczej licytacji,
  • doradztwa odnośnie prawnych aspektów sprawowania zarządu,
  • regulacji stanów prawnych nieruchomości wspólnych i służebności gruntowych,
  • przekształcania prawa użytkowania wieczystego we własność odrębną oraz reprezentowania przed organami administracyjnymi.

Wspólnota mieszkaniowa – porady prawne

Bardzo często w obrębie tego ciała istnieje konieczność wynajęcia prawnika, który będzie reprezentował je w sądzie. Członkowie zarządu nie posiadają bowiem doświadczenia i wiedzy w tym zakresie, dlatego pomoc jest nieoceniona. Niejednokrotnie mieszkańcy stawiają na stałą obsługę prawną, która pozwala otrzymać pomoc w dowolnym momencie i zyskać pewność, że wszelkie kwestie zostaną dokładnie rozpatrzone. Prawnik od wspólnot mieszkaniowych dba o przygotowywanie projektów uchwał, a także udziela porad odnośnie wątpliwości dotyczących głosowania i kompetencji właścicieli lokalu. Ma on także za zadanie pośredniczyć w relacjach z zarządcami nieruchomości, jak również sporządzać projekty regulaminów organizacyjnych i statutów. 

Prawnik zajmujący się obsługą wspólnoty mieszkaniowej pomoże nam nie tylko w kwestiach prawnych i formalnych. Okazuje się, że najczęściej świadczy także kompleksowe doradztwo podatkowe odnośnie przedmiotu zarządzania majątkiem wspólnoty i wspiera ją w kontaktach z deweloperami oraz wykonawcami. Porady prawne tego typu dotyczą zazwyczaj sporządzania, opiniowania oraz negocjowania wszelkich kontraktów, jakie pojawiają się w obrocie prawnym.

Cena skorzystania z usług prawnika od wspólnot mieszkaniowych zależy od wielu czynników oraz od tego, jaki zakres usług nas interesuje. Niektórzy początkowo oferują darmowe porady prawne, a później sporządzają szacunkowe koszty związane z danymi czynnościami. Stała obsługa prawna najczęściej jest opłacana ze środków wspólnoty mieszkaniowej i oscyluje w granicach kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Może spodobać Ci się również:

Konfekcjonowanie towaru co to znaczy? Dla jakich firm polecana jest taka usługa?

Konfekcjonowanie towaru co to znaczy? Dla jakich firm polecana jest taka usługa?

1 lipca 2021

Przygotowywanie towaru do wysyłki to bardzo ważny element w sklepach zajmujących się sprzedażą internetową. Wbrew pozorom pakowanie i odpowiednie oznaczenie paczki nie jest tak prostym i szybkim zajęciem. Wiele osób…

Czytaj więcej