piątek, 22 listopada 2024r.

Kiedy rosną 6 zęby u dzieci? Jakie są objawy wyrzynania szóstek?

photo 1619236200199 2c138e4a5faecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNXx8ZGVudGlzdCUyMGRlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjM5NDE2MjU1ixlibrb 1.2.1q80w1080

Wyrzynanie zębów stałych u dzieci to bardzo ważny moment. Co więcej, pojawienie się nowych zębów nie zawsze jest poprzedzone wypadaniem mleczaków. Do takich zębów zaliczamy 6, których wyrastanie nie jest związane z wypadnięciem mleczaków. W jakim dokładnie wieku pojawiają się szóstki i jak zadbać o dziecko w tym czasie?

Zęby 6 – kiedy się pojawiają?

Czas pojawiania się zębów u każdego dziecka jest kwestią indywidualną. Oznacza to, że nie u wszystkich dzieci zęby te wyrastają w tym samym wieku. Oczywiście najczęściej szóstki wychodzą około 6 roku życia, jednak mogą pojawić się one wcześniej lub później.

Wiek, kiedy będą wypadać zęby, zależy od wielu różnych czynników m.in. predyspozycji genetycznych, czy stanu fizycznego. Pojawienie się zębów stałych to moment, w którym dzieci powinny znać już zasady dotyczące dbania o higienę jamy ustnej, gdyż wpłynie to w przyszłości na stan uzębienia.

Może się zdarzyć, że zęby zaczną wyrzynać się za wcześnie lub za późno. Wtedy sytuację tę powinien ocenić stomatolog Białystok, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Wyrzynanie szóstek – objawy

Okres, kiedy pojawiają się zęby stałe nie zawsze jest przyjemny dla dzieci. Dziecko może w tym czasie odczuwać dolegliwości bólowe, co jest największym problemem, jeżeli chodzi o samopoczucie. Ponadto wyrzynanie szóstek często objawia się zmniejszeniem apetytu, biegunkami, a nawet wyższą temperaturą.

Każde dziecko może odczuwać inne dolegliwości, dlatego należy obserwować swoją pociechę i w razie potrzeby zastosować środki, które zmniejszą nieprzyjemne objawy. Rozmiar szóstek jest nieco większy niż pozostałych zębów, a więc czas ich wyrastania jest dłuższy, co oczywiście potęguje nieprzyjemne odczucia. Czas wypadania mleczaków często zbiega się z momentem, kiedy wypadają dolne jedynki będące zębami mlecznymi, co może zwiększyć stres u dziecka, dla którego jest to całkiem nowa sytuacja.

Jak pomóc dziecku w czasie wyrzynania zębów?

Każda nowa sytuacja może być bardzo stresująca dla dziecka. Jest to w pełni zrozumiałe dlatego, jeżeli u naszej pociechy zaczną wypadać mleczaki i pojawiać się zęby stałe, należy wspierać dziecko i odpowiednio o nie zadbać. Jeśli dolegliwości związane z pojawieniem się zębów stałych są bardzo dokuczliwe, powinniśmy zastosować specjalne środki uśmierzające ból.

W aptekach dostępnych jest wiele różnych produktów, które z pewnością przyniosą ulgę. Poza tym warto porozmawiać także z dzieckiem, aby wiedziało, co dzieje się w jego jamie ustnej. Stosowanie środków przeciwbólowych, to najlepsze rozwiązanie w przypadku wyrzynania zębów stałych.

Może spodobać Ci się również:

photo 1602932213623 cc17e9541bb4cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4fHxkZW50aXN0JTIwc3RvbWFsb2dpc3R8ZW58MXwwfHx8MTY2NDI4MTU0NAixlibrb 1.2.1q80w1080

Resorpcja korzenia – diagnoza i leczenie, czyli kiedy jest potrzebna interwencja dentysty?

1 czerwca 2024

Resorpcja korzenia to proces, w którym dochodzi do stopniowego zanikania tkanek korzeni zęba. Może występować zarówno w zębach mlecznych, jak i stałych. Choć resorpcja jest naturalnym procesem w przypadku zębów…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady